Milli IFF MOD-5 Sistemleri KMS Platformlarında

Milli Savunma Bakanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile ASELSAN arasında yürütülmekte olan Dost Düşman Tanıma Tanıtma Sistemleri (IFF MOD-5) Projesi kapsamında tedarik edilen Milli IFF Kısa/Orta (K/O) Menzilli Sorgulayıcı Cihazlarının, KMS ATILGAN/ZIPKIN Platformlarına entegrasyon çalışmaları, ASELSAN tarafından yürütülüyor. Entegrasyon faaliyetleri kapsamında ATILGAN ve ZIPKIN sistemlerinin yer ve uçuş testleri Konya’da gerçekleştirildi.

Yer testleri Konya Hava Savunma Okulunda ilgili askeri personelin katılımıyla icra edildi. Yer testlerinde ASELSAN tarafından geliştirilen Milli IFF Sorgulayıcı Mobil Test İstasyonu kullanılarak başta MOD-4 ve MOD-5 olmak üzere, tüm MOD’larda testler başarıyla tamamlandı. Uçuş Testleri Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Savunma Okulu ve Kara Havacılık Komutanlığının katılımıyla Konya Hava Savunma Okulunda icra edildi.

Uçuş testlerinde, sözleşme kapsamında ASELSAN tarafından Milli IFF Cevaplayıcı Entegrasyonu tamamlanmış Sikorsky S70 Helikopteri kullanıldı ve başta MOD-4 ve MOD-5 olmak üzere bütün MOD’larda testler başarıyla tamamlandı. Sözleşme kapsamındaki tüm Milli IFF K/O Menzilli Sorgulayıcı teslimatları tamamlanarak, ATILGAN ve ZIPKIN platformları seri kurulum bütünleştirme faaliyetleri devam ediyor.

KMS ATILGAN/ZIPKIN PLATFORMLARINA IFF MOD-5 ENTEGRASYONU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir