Baykar 4.5 ton ağırlığında yeni bir İHA geliştiriyor

İnsansız Hava Araçları (İHA) konusundaki çalışmaları ile tanınan Baykar Makina şirketi, toplam kalkış ağırlığı 4,5 ton olan yeni bire araç tasarlamak üzere çalışmalara başladı.

Konuyla ilgili bilgi veren Baykar Makine Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, “Şu an 4,5 ton kalkış ağırlığına sahip, Bayraktar’ın birkaç kat daha büyüğü olacak bir tasarım üzerinde çalışıyoruz. Bu araç daha yükseğe çıkacak, daha fazla havada kalacak. Daha farklı görevler yapacak. Bunun yanında Milli İnsansız Muharip Savaş Uçağı olarak adlandırılan yani insansız jet olarak belirtebileceğimiz proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

40 bin feet’e yani yaklaşık 13 bin 300 metreden uçabilecek jet motorlu İHA, 0.8 MACH yani saatte 850 kilometre hıza çıkabilecek.

BAYKAR MUHARİP İNSANSIZ UÇAK SİSTEMİ KONSEPT TASARIMLARI

30 ADET BAYRAKTAR VAR

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Jandarma’nın ve Emniyet güçlerinde 30 adet Bayraktar Taktik sınıf İHA bulunuyor. Bunların 8’i SİHA yani silahlı İHA. Selçuk Bayraktar, 16 adet aracın da önümüzdeki dönemde imal edilip teslim edileceğini söyledi.

BAYRAKTAR TB2 İNSANSIZ HAVA ARACI (İHA)
Kaynak: kokpit.aero

One thought on “Baykar 4.5 ton ağırlığında yeni bir İHA geliştiriyor

  1. Cenabı Allah yolunuzu acık etsin inşallah en yakın zamanda savaş uçaklarıda üretmeye baslarız ben bütün kalbimle inanıyorum yeter artık dışa bağımlılık türkün türkten başka dostu yoktur bizde bu vatan askı olduktan sonra daha cok şey yapcaz Allahın izniyle hergün bakıyorum bugün acaba yeni bişey yapıldımı diye yerli üretim bizim onur ve gurur kaynagımızdır sevgiler ve saygılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir