Roketsan Uydu Fırlatma, Uzay Sistemleri ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi Açılışı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Roketsan Lalahan Yerleşkesi’nde düzenlenen Roketsan Uydu Fırlatma, Uzay Sistemleri ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi ile Patlayıcı Hammadde Üretim Tesisi açılış törenindeki konuşmasına Roketsan çalışanları ve tüm milletin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı tebrik ederek başladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zaferler işte bu eserlerle kutlanır, lafla değil. Zafer diye kararlılığınız varsa bu eserleri dikersiniz.” ifadelerini kullandı.

Açılışta Cumhurbaşkanı Erdoğan, güvenlik güçlerimize yeni kabiliyetler kazandıracak, üzerinde çalışmalar yapılan silah sistemleri hakkında bilgiler verdi.

ATMACA füzesi, Türkiye’yi dünyada Gemisavar Füzesi imal edebilen 5 ülke arasına soktu. 2020 sonunda envantere girmesi beklenmektedir.

ATMACA FÜZESİ

100 kilogram ve altındaki ağırlığa sahip mikro uyduların, irtifası en az 400 kilometre olan alçak dünya yörüngesine yerleştirilebilmesi için geliştirilecek Mikro Uydu Fırlatma Sistemi’nin (MUFS) 2025 yılında bitirilmesi hedefleniyor.

Mikro Uydu Fırlatma Sistemi’nin (MUFS)

Roktsan, geliştirdiği ilk yerli sonda roketi ile 130 km irtifaya çıkarak Türkiye’ye uzay alanında ilk adımı attırmış oldu. Bu roketi katı yakıt teknolojisi ile gönderirken, bundan sonra hem katı hem sıvı yakıtı birlikte test etme aşamasına geçeceğiz.

ROKETSAN SONDA ROKETİ

Milli olarak geliştirilen sıvı yakıtlı roket motoru teknolojisinin ilk uzay denemelerine başlanacak. Roketsan’ın tasarladığı “İlk Türk Uzay Aracı” 21-22 Aralık 2018 tarihinde uzaya gönderildi.

130 km İrtifaya Çıka İlk Türk Uzay Sondası
İlk Türk Uzay Sondası

20-70 km menzil arasındaki yüksek öncelikli hedefler için tasarlanan TRG-230 füzesine lazer arayıcı başlık ilavesiyle ortaya çıkarılan TRLG-230 füzesi, Bayraktar TB2’nin lazer işaretlemesi yaptığı hedefi tam isabetle vurdu.

Lazer Güdümlü TRLG-230 füzesi
Lazer Güdümlü TRLG-230 Füzesi
Lazer Güdümlü TRLG-230 Füzesi

Roketsan tarafından geliştirilerek Leopard2A4 tanklarına entegre edilen (ERA) Reaktif Zırhlar, Fırat Leo2a4 projesi kapsamında 80 adet Leo2a4 tanka uygulanarak modernize edilecek.

Leopard2A4 ERA Reaktif Zırh Modernizasyonu
Leopard2A4 ERA Reaktif Zırh Modernizasyonu

Sergi alanında geliştirme aşaması devam eden AKYA milli ağır torpidomuzun tanıtımı da yapıldı.

AKYA Milli Ağır Torpido

Açılış töreninde sunumu yapılan diğer bazı sistemler;

BORA FÜZESİ (280 KM MENZİL)
DRONE’DEN ATILABİLEN MİNYATÜR FÜZE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir