İlk Milli Hava Füzeleri Atış Testlerine Başladı.

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen GÖKTUĞ GÖKDOĞAN ve GÖKTUĞ BOZDOĞAN füzelerinin yerden balistik ilk atışları başarıyla gerçekleştirildi

Türkiye’nin ilk milli hava-hava füzeleri GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN‘ın yerden balistik ilk atışları başarıyla gerçekleştirilirken, Füzelerin geliştirilmesi kapsamında bu yılın son çeyreğinde testler yeni bir boyut kazanarak  canlı hedefe yerden atışlar yapılacak.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsünün (SAGE) 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2017) görücüye çıkardığı GÖKTUĞ hava-hava füze sistemleri ailesi üyeleri GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN’a yönelik çalışmalar sürüyor.

IDEF’teki tanıtımın ardından geçen sürede her iki füzenin de yerden balistik ilk atışları gerçekleştirildi. Bu testler kapsamında güdüm olmadan roket motorunun performansı ve havada füzeyi gerekirse imha edebilmeyle ilgili fonksiyonlar denendi. Sinop’taki test alanında gerçekleştirilen testler başarıyla tamamladı.

GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN füzelerine yönelik projenin 2020‘de tamamlanması öngörülüyor.

SAGE, geliştirme sürecinin tamamlanmasının ardından projeyi bir üreticiye devredecek.

GÖKTUĞ BOZDOĞAN VE GÖKDOĞAN HAVA-HAVA FÜZESİ

Füzelerin Donanım ve Yetenekleri

SAGE’nin, hava füzelerine yönelik çalışmaları 2013‘te başladı. Bu çerçevede, kısa menzilli, yüksek manevra kabiliyetine sahip, kızılötesi görüntüleyicili arayıcı başlıklı BOZDOĞAN ile uzun menzilli, aktif radar arayıcı başlıklı GÖKDOĞAN geliştirildi.

BOZDOĞAN, gelişmiş karşı-karşı tedbir, her açıdan atış yeteneklerine sahip bulunuyor.

GÖKDOĞAN, at-unut özellikli akıllı güdüm, gelişmiş karşı-karşı tedbir ve karıştırma kaynağına güdüm, veri bağıyla hedef bilgisi güncelleme, çoklu her açıdan atış ve çoklu hedefe angajman, atıldıktan sonra kilitlenebilme gibi nitelikler taşıyor.

Füzelerde, yüksek itki-az dumanlı katı yakıt teknolojisi, yüksek güvenilirlik ve güvenlik seviyesine sahip tam elektronik roket motoru emniyetli kurma ve ateşleme sistemi, yüksek güvenlik ve güvenilirlik sağlayan kesintisiz tapa kullanılıyor.

Kaynak: GÖKSEL YILDIRIM

GÖKTUĞ/GÖKDOĞAN ve GÖKTUĞ/BOZDOĞAN FÜZELERİ

3 thoughts on “İlk Milli Hava Füzeleri Atış Testlerine Başladı.

  1. -it dalasi sirasinda mesela bizim F-16 önde ve düsman ucagi onun arkasinda olsun.
    -Bizim F-16 ya bozdogan veya gökdogani ters takacaksin kanat altina,füze ileri degil geriye dönük olsun arayici basliklari,pilot füzeyi geriye atesleyecek.Sen önde uc git füzen geriden gelen düsman ucagini mahvetsin olmazmi.
    -1970 yillarda sanirim rusya bunu denemisti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir