Milli Muharip Uçak T-FX Projesi

Muharip uçak T-FX, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan ve 2020’li yıllardan itibaren değiştirilmesine ihtiyaç duyulacak F-16 Muharip Uçaklarının yerini alabilecek modern ve TSK ihtiyaçlarına uygun bir muharip uçağın azami oranda yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanarak prototiplerinin üretilmesi amacıyla başlatılmıştır.

Bu kapsamda mühendislik, teknoloji, test ve üretim altyapılarının geliştirilerek, muharip uçak tasarım ve üretimine yönelik kabiliyet kazanılacak, aynı zamanda uçak alt sistemlerinin de milli imkânlarla geliştirilmesi amacıyla teknoloji geliştirme projeleri yürütülecektir.

Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin 15 Aralık 2010 tarihindeki toplantısında ilk aşamada kavramsal tasarım yapılması için TUSAŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verilmişti. Kavramsal Tasarım çalışmaları 29 Eylül 2013’te tamamlanmıştı. Bu projede TUSAŞ ile Birleşik Krallık Firması BAE Systems projenin geleceği için işbirliği çalışmalarını yürütüyor.

T-FX’te ön tasarım aşamalarının toplam 4 yıl sürmesi planlanıyor. Bu aşamada önce Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) tarafından tasarlanan üç farklı modelden biri seçilerek yola devam edilecek.

Milli Muharip Uçak Projesi kapsamında uçağın bileşenlerinin imaline yönelik 300 proje yürütülmesi öngörülüyor. Uçağın tamamen yerli olması için 140 alt sistemin tamamında çalışan onlarca işletmeye ihtiyaç duyuluyor. Milli muharip uçak için proje idaresi ile üniversite ve sanayi kuruşları arasında oluşturulacak önemli işbirliği sahaları arasında radar, görünmezlik, malzeme teknolojileri ve haberleşme sistemleri yer alıyor. Bu işbirliği sahaları uçuş gösterge panellerinden iniş takımlarına, radardan uçuş kumanda elemanlarına, aydınlatma sistemlerinden motor sistemlerine, harici yakıt depolarından lastiklere kadar geniş bir çeşitlilik gösteriyor.

Milli uçağın 2025’te ilk kez Türkiye semalarında uçması hedefleniyor. Test ve sertifikasyon aşamasından sonra uçağın 2030’da hizmete girmesi hedefleniyor.

Jet Eğitim Uçağı ve Muharip Uçak ihtiyacına yönelik olarak;

  • HvKK harekât ihtiyaçlarının belirlenmesi,
  • Gereksinimlerin analizi çalışmaları ve bunları karşılayan
  • Uçağın ve sistemlerinin kavramsal tasarımı,
  • Milli imkân ve kabiliyetler ile yapılabilirliğin araştırılması ve
  • Uluslararası işbirliği modelleri başlıklarında çalışılacaktır.

Genel Nitelikler

  Kanat Açıklığı    14 m
  Boy   21 m
  Yükseklik   6 m
  İtki   2×29.000 lb
  Maksimum Uçuş İrtifası   55.000ft
  Maksimum Hız   1,8 Mach (at 40.000ft)
  G Limitleri   ~ 60 m² (670 ft²)
MİLLİ MUHARİP UÇAK T-FX
MİLLİ MUHARİP UÇAK T-FX
Milli Muharip Uçak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir