Milli Dikey Atım Sistemi (MDAS)

Dikey Atım Sistemi (Vertical Launching System – VLS); Savaş gemileri ve denizaltılardan fırlatılabilen çeşitli çap, boyut ve türdeki füzeleri dikine fırlatarak 360° etkinlik sağlayan, içine farklı boyut, ağırlık  ve şekillerde füze lançerinin konumlandırıldığı, çoklu hücrelerden oluşan (8, 16, 32, 64 vb.) füze fırlatma sistemidir. Füzenin türüne göre ağırlı ve boyutsal değişkenlik gösteren modüler lançer yapısıyla, her hücreden maksimum (ESSM) dört ayrı füze fırlatılabilmektedir.

MK-41 VLS MODÜLÜ

Yurt dışından hazır sistem olarak alınan MK-41 VLS sisteminin ülkemize uygulanan çeşitli ambargolar nedeni ile milleştirilmesine karar verilmiştir. Eşzamanlı çoklu görevleri yerine getirebilen dikey fırlatma sistemi, savaş gemilerinin vuruş gücünü artırmaktadır. ASELSAN ve ROKETSAN iş birliği ile geliştirilen Milli Dikey Atım Sisteminin, ilk kez İ Sınıfı Fırkateynlerde hayata geçirileceği açıklanmıştır.  Daha gelişmiş versiyonlarının TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhribinde kullanılacağı beklenebilir.

VLS SİSTEMİ

Milli Dikey Atım Sistemi ihtiyaçlar doğrultusunda başka ülkelerin oluru aranmaksızın geliştirilip üretebilecek olmasının yanında,  ülkemiz tarafından geliştirilen milli füzeleri, milli savaş yönetim sistemi ile entegreli olarak kullanılabilecek. Milli imkanlarla üretilen ve zamanla atım sistemine entegre edilecek füzelerin gizli kalması gereken bilgileri de ülke içinde kalmış olacaktır.

Milli Atım Sistemi ile hali hazırda geliştirilmekte olan Hava Savunma (HİSAR A/O, SİPER, G-40 vb. ), Gemisavar (Atmaca, OMG vb.) ve Seyir Füzeleri (Gezgin vb.) füzelerin ateşlenebileceği düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code