AKYA Ağır Torpido

AKYA Milli Ağır Torpido Türkiye, Euro24 Milyon değerindeki Dönem-I Sözleşmesi 8 Mayıs 2009’da imzalanan ve ROKETSAN Ana Yükleniciliğinde yurt içinden birçok firmanın katılımıyla Savunma Sanayi Başkanlığı [SSB] koordinasyonunda yürütülen AKYA Milli Ağır Torpido Geliştirme Programı ile ağır torpido alana ilk adımını atmıştır. İlk test atışı 11 Temmuz 2o13’te icra edilen AKYA Torpidosunda kullanılacak harp başlığı ve güdüm sistemi ROKETSAN tarafından, sonar sistemine ait transdüser dizini [sonarın deniz birimleri] ise METEKSAN Savunma Firması tarafından geliştirilmektedir.

AKYA Milli Ağır Torpido prototipinin [kontrollü test torpidosu] endüstrileştirilerek seri üretime hazır hale getirilmesi ve belirlenen kritik alt sistemlerin, sektörde yer alan firmaların faaliyet alanlarına uygun bir şekilde geliştirilmesinin hedeflendiği AKYA Dönem-2 Projesi Sözleşmesi SSB ile Ana Yüklenici ROKETSAN arasında Temmuz 2016’da imzalanmıştır. SSB tarafından Şubat 2017’de yayımlanan Stratejik Plan 2017-2021 Dokümanına göre AKYA Milli Ağır Torpido Programında kritik alt sistem kalifikasyon faaliyetleri 2020’de %50 ve 2021’de %50 olmak üzere iki yıl içinde tamamlanacak ve kritik alt sistemlerde yurt dışına olan bağımlılık ortadan kalkacaktır.

AKYA Ağır Sınıf Torpido ve ORKA Hafif Sınıf Torpido

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı [DzKK] Araştırma Merkezi Komutanlığı [ArMerKom]’nın desteği ile yürütülen AKYA Milli Ağır Torpido geliştirme programı kapsamında, Roketsan ve Meteksan Savunma’nın alt yüklenicisi olarak yeni projelere başlayan Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri [KBS] ise AKYA Torpidosunda kullanılacak Dümen Suyu Dedektörü’nü, Torpido Test Alanı için Ölçümlendirme ve Konumlandırma Sistemi ile bu Program kapsamında geliştirilecek sistem ve yazılımların doğrulanması için kullanılacak. Su Altı Akustik Modellerini ve Akustik Sinyal Üreteçlerini geliştirmektedir. Dümen Suyu Dedektörü, ‘wake homing’ tipi torpidolarda kullanılan bir tespit sensörü olup aslında aynı şeyi ifade etmektedir. AKYA Milli Ağır Torpidosu’nda ‘wake homing’ kabiliyeti yer alacak ve KBS tarafından geliştirilecek Dümen Suyu Dedektörü sayesinde bu kabiliyet kazanılacaktır. Su altında üç boyutta hareket edebilen ve akustik teknolojisine haiz modern bir torpido silahı geliştirmek, Havadan Atılan Seyir Füzesi [ALCM] geliştirmekten çok daha zor olduğundan, AKYA Milli Ağır Torpidosunun milli imkanlarla geliştirilmesi Türk Deniz Kuvvetlerinin ve Türk Silahlı Kuvvetleri [TSK]’nin caydırıcılığına önemli bir katkı sağlayacaktır.

AKYA Milli Ağır Torpido

Dünyada kendi özgün torpido silahını geliştirip üretebilen ve denizaltı gemisine entegre edebilen ülke sayısı oldukça az. Bir denizaltıda farklı ülkelerce üretilmiş, farklı tipte torpidoların yer alması onun caydırıcılığını artırıcı bir faktör olarak değerlendirilmektedir.

Türk Deniz Kuvvetleri Preveze ve Gür Sınıfı Denizaltılarda Mk24 Mod 2 TigerFish ve DM2A4 Harp Torpidolarını kullanırken, Reis Sınıfı Tip 214TN Denizaltıları için 2o14’te mali değerinin yedek parça, eğitim ve lojistik destek kalemleri dahil yaklaşık ABD$17o Milyonu bulması beklenen bir çalışma altında 48 adet Mk48 Mod 6AT Harp Torpidosu siparişi verilmiştir. Reis Sınıfı Denizaltılar hem Mk48 Mod 6AT, hem de DM2A4 Harp Torpidoları ile donatılacaktır.

533mm [21 pus] çapındaki AKYA Milli Ağır Torpidosu ile üzerinde harp başlığı ve aktif/pasif akustik sonar sensörü yer almadan ilk atış denemesi 11 Temmuz 2013’te Marmara Denizi’nde başarıyla icra edilmiştir. AKYA Milli Ağır Torpidosu’nun Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki denizaltılarda yer alan emektar ağır torpidoların [Mk14, Mk23, Mk37 Mod 2, Mk37 Mod 3, SST-4 Mod 0 ve Mk24 Mod 2 TigerFish] yerine birinci alternatif olarak kullanılması planlanmıştır.

AKYA Ağır Sınıf Torpido ve ORKA Hafif Sınıf Torpido

Hem su üstü [SUH/ASuW], hem de denizaltı [DSH/ASW] hedeflerine karşı atılabilecek şekilde çift maksatlı olarak tasarlanmış olan AKYA, batarya [akü] tahrikli [Otto Fuel tercih edilmemiştir], fiber-optik kablo güdüm, aktif/pasif akustik sonar, manyetik yaklaşma sensörü [ilerleyen safhalarında akustik yaklaşma sensörü ile değiştirilmesi bekleniyor] ve dümen suyu dedektörü [wake homing kabiliyeti] donanımlı bir ağır torpido silahıdır.

AKYA Milli Ağır Torpidosunun; endüstrileştirme çalışmalarını takiben 2018 sonuna kadar Seri Üretim Fazı için hazır hale getirilmesi ve ilk olarak modernize edilen Ay Sınıfı ve/veya Preveze Sınıfı denizaltılarda denenmesi, müteakiben DzKK envanterindeki tüm denizaltılarda birinci alternatif torpido olarak kullanılması bekleniyor.

AKYA Milli Ağır Torpidosu hedef geminin karinasını ‘blast’ etkisi ile kırmak üzere tasarlanmış bir harp başlığı ile donatılacak. Bu sayede AKYA, hedef geminin gövdesine vurmak yerine geminin birkaç metre altında belli bir derinlikte infilak edecek ve taşıdığı harp başlığı yarattığı basınç etkisi ile gemi gövdesini ikiye ayıracak. Burun tasarımı [parabolik burun yapısı], wake homing sensörü [dümen suyu dedektörü] ve harp başlığının konfigürasyonu AKYA’nın öncelikli olarak su üstü hedefler için tasarlandığı iddiasını güçlendirmektedir. AKYA’da 350-380 kg arasında ağırlığa sahip olacak bir harp başlığının kullanılması beklenmektedir.

AKYA Ağır Sınıf Torpido Pervanesi
AKYA Milli Ağır Torpido Teknik Özellikler 
Uzunluk7 m.
Çap21 pus / 53.3 cm.
Ağırlık1.2 ton.
Tahrik SistemiElektrikli
BataryaGümüş Oksit-Çinko tipi akülerin kullanıldığı tahmin edilmekte
Menzil50+ km.
Azami Sürat45 kt [Saatte 52 deniz mili]
Sevk SistemiTek eksende birbirinin ters istikametine dönen iki pervane
Güdüm 1At ve Unut tipi, Aktif/Pasif Akustik Sonar,
Güdüm 2Fiber Optik Tel Güdüm, Aktif/Pasif Akustik Sonar,
Güdüm 3Manyetik Yaklaşma Sensörü, Dümen Suyu Dedektörü
GövdeMetal Gövde (tahmin), fiber burun kısmı.
SonarUyumlu Deniz Sonarı
Harp Başlığı350-380 kg olması bekleniyor
HedefÇift maksatlı [SUH/DSH]

Kaynak: İbrahim SÜNNETCİ

Son Gelişmeler;

Marmara Denizi’nde TCG GÜR (S-334) denizaltısından AKYA Talim Torpidosu atışı başarıyla gerçekleştirildi. TCG GÜR (S-334) denizaltısına AKYA’nın Talim Torpidosu yüklenirken görüntülendi. Milli Ağır Torpido (AKYA)’nın 2021 yılı içinde düşük adetli seri üretim teslimatlarına başlanması beklenmektedir.

Milli ağır torpido AKYA’nın menzil bilisi ROKETSAN İş Geliştirme Müdürü Murat Silav tarafından 50+ km olarak güncellendi. Ancak kaç kt hızda bu menzile ulaşıldığı belirtilmedi.

AKYA Ağır Sınıf Torpido, ORKA Hafif Sınıf Torpido, ATMACA Gemisavar Füzesi, KARA ATMACA Karadan Karaya Seyir Füzesi

3 thoughts on “AKYA Ağır Torpido

  1. Akya ağır sınıf torpidonun menzili %100 artarak 30 km olarak güncellendi . Admin sende 30km olarak güncelle .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir