Yüksek Güçlü Lazer Sistemi (YGLS) Projesi

ASELSAN, TÜBİTAK ve Bilkent Üniversitesi işbirliğinde geliştirme çalışmaları süren Yüksek Güçlü Lazer Sistemi (YGLS) ilk mili lazer silah sistemidir. ASELSAN’ın şimdilik 20 kW elektrik gücünü iletecek şekilde ürettiği yönlendirilmiş enerji silah sistemi, ilk etapta gemilere monte edilecek.

ASELSAN hibrit sistemi, 20kW bir lazer silahı ile konvansiyonel alçak irtifa hava savunma silahının birlikte çalıştığı bir tasarıma sahip. “Hibrit Silah Sistemi”, hafif, modüler ve stabilize bir taret üzerinde füze atıcı sistemi ve daha kısa menzilde ani beliren tehditlere karşı etkili olabilecek. Lazer silah sistemi ile hava platformlarına, insansız hava araçlarına, seyir füzelerine ve havan mühimmatlarına karşı alçak irtifa hava savunma imkanı sağlayacak şekilde tasarlandı. Söz konusu lazer silahının önemli ve kritik bileşenlerinin milli olarak geliştirilmesi amaçlanıyor. Proje kapsamında lazer kaynağı, tamamen yurtiçi yetenekler kullanılarak geliştirilecek.

Yüksek güçlü lazer sistemi kapsamında MSB’nin sağlayacağı 120 milyon TL bütçeyle 6 yıl içinde iki adet lazer sistemi geliştirilecek. Projenin ikinci etap süreci hala devam etmekte. Planlanan programa göre, ikinci etap 2019 yılına kadar devam edecek ve Lazer silahının daha uzun menzilli ve daha güçlü prototipleri geliştirilecektir.

Lazer sistemi kısa ve uzun menzilde iki ayrı fonksiyonu taşıyacak. Uzun menzilde, lazer silahı hava tehdidine yönlendirilerek, caydırma, görevini yapamaz hale getirme görevi üstlenecek. Yakın menzilde ise lazer silahının etkisiyle ve “ışık hızında” bir müdahaleyle tehdit imha edilecek. Lazer silahının en önemli özelliklerinden biri ise kesintisiz ve düşük maliyetli bir müdahale imkanı tanıması.

Işın Yüksek Güçlü Lazer Sistemi Projesi çerçevesinde 20 kW’lik (4×5 kW) bir lazer güç kaynağı ile 1500 m mesafede 20 m/s hızla ilerleyen havan mühimmatı etkisiz hale getirilebilecektir. Ayrıca diğer İHA, füze vb. hava platformlarına karşı da etkili olabilecektir.

Genel Özellikleri:
– Yüksek güç lazeri hedefe odaklanarak gücünü aktarabilmesi
– Hareketli hedefleri imha kabiliyeti
– Üç eksende hareket edebilme
– Dengeli yönlendirme
– Görüntü işleme tabanlı hedef algılama ve takip
– Wedge-stabilization yapısı
– Genişletilebilir mimarisi sayesinde ihtiyaca yönelik yeni özellikler eklenebilme.

YÜKSEK GÜÇLÜ LAZER IŞIN PROJESİ
ASELSAN LAZER SİSTEMİ
ASELSAN LAZER SİSTEMİ
ASELSAN LAZER SİSTEMİ
ASELSAN LAZER SİSTEMİ

3 thoughts on “Yüksek Güçlü Lazer Sistemi (YGLS) Projesi

  1. S.A NEDEN SADECE İKİ SİSTEM ALÇAK VE YÜKSEK İRTİFA,BİRDE SÜPER İRTİFA YÜKSEK VURUŞ TAHRİP ÇALIŞMALARI OLMALI NANO TEKLONOJİYİDE SAVUNMA SANAYİNİN HER ALANINDA KULLANALIM,LAZER SİLAH ÇALIŞMALARI SADECE BİRKAÇ KURUM DEĞİL DAHA ÇOK KURUM GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI YAPMALI HA MÜHENDİSLERİMİZİ İYİ KORUYALIM.

  2. S.A HANİ KORKUT SİLAHINDAKİ GİBİ İKİ ARAÇTAN MEYDANA GELEN SİSTEM GİBİ LAZERLİ ZIRHLI HEMEN YAPALIM YANİ BİRİ GÜÇ ÜNİTE ZIRHLISI BİRİ LAZER ATAN ZIRHLI ÇALIŞMALAR 24 SAAT VARDİYELİ OLSUN DEVAM.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code