YATAĞAN Lazer Güdümlü Minyatür Füze Sistemi

Yatağan Lazer Güdümlü Minyatür Füze Sistemi

ROKETSAN YATAĞAN, yeni nesil 40mm bombaatar silahları ve drone kullanılarak atılabilen Lazer Güdümlü Minyatür Füze Sistemi Yatağan, mevcut konvansiyonel bombaatar mühimmatının sahip olduğu 400 mt’lik azami menzilin ötesinde bir etkiye sahiptir. Bombaatar silahları ve dronelarla tek personel tarafından kullanılabilecek olan Yatağan, 1 kg’dan az hafifliği ve 40 cm’den küçük boyutu ile, mini insansız hava araçları (İHA), insansız kara ve deniz araçlarına da entegre edilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Yatağan hafif yapılara, zırhsız kara araçlarına, olası keskin nişancı mevzileri gibi korunaklı olmayan hedeflere keskin nişancı, toplu hedef ve benzeri tehditlere doğrudan, tek seferde, yüksek hassasiyet ile ulaşacak güdümlü bir minyatür füze sistemidir.

Yatağan Lazer Güdümlü Minyatür Füze Sistemi 40 mm Bombaatar

Özellikle meskûn mahal muharebelerinde, hassas ve etkin menzil üstünlüğü ile hedefe yönelmiş noktasal tahrip gücü sağlamaktadır.

Yatağan Minyatür Füze adını; Osmanlı ordusunda bir dönem yaygın olarak kullanılmış ve “Türk Kılıcı” olarak da anılan bir kılıç türünden almıştır.

Yatağan Füze Sistemi,  Yarı aktif lazer arayıcı başlığı ile 1000 metreden vuruş hassasiyeti yaklaşık 1 metre kadardır.

Yatağan, lazer işaretleyici ile işaretlenmiş hedefe, minyatür arayıcı başlığı ve kontrol tahrik sistemi ile yönlenerek imha ediyor. Hedef işaretleme, isteğine bağlı olarak kullanıcının kendisi, yardımcısı, mini İHA ya da insansız kara, deniz araçları üzerinden yapılabilmektedir.

Yatağan Minyatür Füze Sisteminin geliştirme ve kalifikasyon çalışmaları 2021 yılında tamamlanarak envantere alınması planlanmaktadır.

Yatağan Lazer Güdümlü Minyatür Füze Sistemi ve Taşıma Çantası
Yatağan Minyatür Füze Teknik Özellikler
Çap40 mm
Uzunluk~ 40 cm
Ağırlık~ 1 kg
Azami Menzil~ 1.000 m
Arayıcı BaşlıkLazer Arayıcı Başlık
Doğruluk (CEP)1 m
PlatformlarBombaatar Silahları
Mini İnsansız Hava Araçları
İnsansız Kara Araçları
İnsansız Deniz Araçları
Yatağan Lazer Güdümlü Minyatür Füze Sistemi ve 40 mm Bombaatar
Yatağan Lazer Güdümlü Minyatür Füzesi
YATAĞAN MİNYATÜR FÜZE SİSTEMİ
YATAĞAN MİNYATÜR FÜZE SİSTEMİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code