Vestel Karayel İnsansız Hava Aracı

Vestel Savunma Sanayii tarafından tamamen özgün olarak milli kaynaklarla geliştirilen yerli taktik insansız hava aracı Karayel, esas amacı olan keşif ve gözetleme kabiliyetini yerine getirmesini sağlayan faydalı yükü; elektro optik kamerasıyla ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Uçağa entegrasyon ve mühendislik çalışmaları da tamamlanan 51 kglık kamerasıyla eksiksiz bir performans sergileyen Karayel, teslimat öncesi kullanıma hazır olduğunu ispatladı.

Karayel 4671 Nato Uçuşa Elverişlilik Standardına uyumlu ilk ve tek İHA olmasının yanı sıra taşıdığı faydalı yük ile de fark yaratıyor. Söz konusu faydalı yük hem özellikleri hem de performansı ile Türkiye’de kullanılması planlanan ancak henüz entegrasyonu gerçekleştirilip kullanıma hazır hale getirilememiş faydalı yüklerin çok üzerinde bir kategoride yer alıyor. Vestel Savunma, Karayel ile dünya İHA liginde Türkiye’nin üst sıralara çıkmasına katkıda bulunuyor.

Havadan keşif ve gözetleme yapmak amacıyla taşıdığı kamera sistemi ile hedef tespit etme ve üzerindeki işaretleyici sistemler ile lazer güdümlü mühimmata yol gösterebilme kabiliyetine sahiptir.

Karayel Kamera Sistemi (Faydalı yük) Özellikleri
EO-Gündüz Kamerası (HD) – X50’ye kadar optik büyütme özelliği
Gece (IR) Kamerası (HD) – X50’ye kadar optik büyütme özelliği
Lazer Mesafe Ölçer
Lazer Hedef Güdümleyici
Lazer İşretleyici
Toplam Ağırlık: 51kg

Karayel Teknik Özellikler
Kanat Açıklığı: 10,5 metre
Uzunluk: 7 metre
Kalkış Ağırlığı: 500 kg
Faydalı Yük: 70 kg
Motor Gücü: 70 beygir
Seyir Hızı: 60-80 knot
Havada Kalış Süresi: 20 saat
Görev İrtifası: 22 bin 500 feet

VESTEL KARAYEL
VESTEL KARAYEL
VESTEL KARAYEL
VESTEL KARAYEL
VESTEL KARAYEL FLIR
VESTEL KARAYEL FLIR

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code