TÜBİTAK UZAY

TÜBİTAK UZAY – Bilgi Teknolojileri ve Elektronik Araştırma Enstitüsü 1985 yılında, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) arasında imzalanan bir protokolle, Ankara Elektronik Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü adı altında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kampüsünde kurulmuştur. 1991 yılında proje bazlı yapılanmaya giden Enstitünün çalışma alanları genişletilerek 1995 yılında ismi Bilgi Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (BİLTEN) olarak değiştirilmiştir. 2006 yılında ise Enstitünün ana çalışma alanı uzay teknolojileri olarak belirlenmiş ve Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü adını almıştır.

TÜBİTAK UZAY, Türkiye’nin uzay teknolojileri konusunda gelişimini sağlamak, uzay teknolojileri ve ilgili alanlarda güncel araştırma konularını ortaya koymak, çözümlemek ve çözümlenmesine yardımcı olmak amacı ile kurulmuş bir araştırma, teknoloji geliştirme ve uygulama kuruluşudur.

TÜBİTAK UZAY, dünyadaki gelişmeleri izleyerek, uzay teknolojileri alanında öncü olmak ve ülkemizin teknolojik bağımsızlığını sağlamak amacını göz önünde tutarak, uzay teknolojileri, elektrik, elektronik ve yazılım alanlarında araştırma, geliştirme ve uygulama projeleri yürütür.

TÜBİTAK UZAY, ulusal uzay çalışmalarına öncülük etmeyi, küçük uyduların tasarımı, üretimi ve test edilmesi alanındaki yeteneklerin geliştirilmesini ve uzay teknolojilerinde uluslararası işbirliklerinin oluşturulmasını hedeflemektedir.

ARAŞTIRMA ALANLARI
TÜBİTAK UZAY, araştırma-geliştirme çalışmalarını %80’i araştırmacı ve teknik destek personelinden oluşan uzman ekibi ile aşağıda sıralanan alanlarda sürdürmektedir:

Uzay Teknolojileri:
Uydu sistemleri, uydu alt-sistemleri, uydu yer istasyonu alt sistemleri ve yazılımı, uydu test ve entegrasyon, uydu işletimi.

Elektronik:
İletişim sistemleri, elektronik sistem tasarımı, elektro-optik görev yükleri, yüksek hızlı sayısal tasarım, tümdevre tasarım.

Yazılım:
Yapay görü, konuşma işleme, örüntü tanıma, uzaktan algılama, video işleme.

Ülkemizin haberleşme uydusu ihtiyaçlarının milli imkanlarla karşılanması konusunda TÜRKSAT 6A proje teklifi hazırlanarak TÜBİTAK’a iletilmiştir

Yapılan değerlendirmeler sonucunda uydu TÜBİTAK UZAY önderliğinde yerli sanayi kuruluşlarımız ve üniversitelerimiz desteğiyle üretilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code