TORUK Yeraltı Görüntüleme Sonar Sistemi

Yerin 30 metre kadar altından görüntü sağlayabilen ve yer altına döşenmiş mayınların, bombaların önceden tespitini yapabilen TORUK sonar sistemi İdem Teknoloji mühendisleri tarafından geliştirildi.

Toruk 101

TORUK 101 modeli sahip olacağı okuyucu başlık ile 1 kullanıcının rahat bir şekilde ölçüm yapabilmesine olanak sağlayan hafif kompakt tasarımı ile kullanıcıyı yormadan yüksek çözünürlüklü ölçümler yapmasına imkan verir, noktasal veri analizi için tasarlanmış olan bu ürünün ölçümü 30m derinliğe kadar, görsel manyetik anomali haritası oluşumuna imkan vermesi hedeflenmiştir.

TORUK 101

Toruk 102

TORUK 102 modeli tasarımı sayesinde şerit halinde yerleştirilen okuyucu başlıklar ile ölçümler yaparak 30m derinliğe kadar yüksek çözünürlüklü anlık manyetik anomali haritasına erişime imkan sağlayacaktır. Ölçüm yapılmak istenilen alanın genişliğine göre okuyucu başlık sayısının arttırılması veya azaltılması ile ölçüm zamanından kazanç sağlanması hedeflenmiştir. Toruk 102 modeli sahip olduğu GPS sistemi ile çalışmaların hangi bölgelerde yapıldığını takip etmeye imkan sağlayarak çalışmaların düzenli ve en az hata payıyla yürütülmesi için olanak sağlayacaktır. Şehir planlaması ile alakalı olarak yerin doğal gaz, su, kanalizasyon hatlarının haritalandırılması için kullanılabilecek bir sistem tasarlandı.

TORUK 102

Toruk 103

TORUK 103 modeli gerçek zamanlı manyetik anomali haritası elde edebilmek için tasarlanmıştır. Okuyucu başlıkların hafif olması sayesinde birçok okuyucu başlık kullanılarak manyetik anomali haritasının bütününü gerçek zamanlı olarak görsele aktarmayı sağlayacaktır. Bu sayede güvenlik sebebi ile yürütülecek olan işin hatasız ve gecikmesiz olarak herhangi bir harekete ihtiyaç duymadan neticeye kavuşturulması planlanmıştır. TORUK 103 Mayınların veya istenilen her hangi bir maddenin teşhisini canlı görüntü alabileceğimiz, real time görüntü verebilen bir sistem olarak tasarlandı.

TORUK 103

Toruk 104

TORUK 104 modeli gezici araç olarak drone a yerleştirilen okuyucu başlıklar ile kullanıcıyı arazi şartlarının getirdiği zorluklardan kurtarabilmek için tasarlanmıştır. GPS sisteminin yanı sıra kendi tasarlayacağımız konumlandırma sistemine de sahip olacak olan bu model otomatik pilot sistemiyle de oluşabilecek hatalara karşı başlangıç noktasına dönebilecek bir sistem tasarımına sahip olacaktır. TORUK 104 mayınların bulunması, derinlikleri ve kitleleri hakkında bilgi edinebileceğimiz bir sistem olarak tasarlandı.

TORUK 104

17 thoughts on “TORUK Yeraltı Görüntüleme Sonar Sistemi

 1. Offf bu sistemi hem gps hem şerit takip olarak kablolu olarak askeri kovoyun önündeki araca 50 veya 100 metrelik bir mesafede yolu takip ederek araç önünde mayın veya eyp taramasi yaparak ilerledini düşunuyorumda müthiş bişey

 2. Lutfen bana ulaşın dünyada bir ilk teknoloji adına yeralli görüntüleme sonar anlamını çok iyi biliyorum tebrikler bayilik almak mümkünmü arkeoloji araştırma adına mutlaka cevap bekliyorum başarılar diliyorum

 3. idem in sitesine ulasilmiyor giris yapmiyor iletisime gecebilmek icin telefon mumarasi alabilirmiyim

 4. Makinaların fiyatı nedir dronda elinizde mevcutmu altın ayarı varmı altına ayrı bir ainyal veriyormu

 5. Piyasada daha kullanışlısı 5-8000 tl ye bulunuyor,20 küsür bin lira etmez bu cihaz üstelik android desteği bile yok bence savunma sanayi falan laflarıyla fantastik bir hava katılıyor ve fiyatı uçuruluyor bununla küp küp altın bulacağını sananlar yanılırlar

  1. Madem öyle niye bu güne kadar bi makine yapmadın ?
   Yapılanı kötülemeyi bırakın
   Elinizden geliyorsa yapın yoksa susmayı öğrenin bari

 6. Arkadaşlar merhaba, ismim Murat, Yerantı görüntüleme sistemleri ve radarlar konusunda uzun yıllardır çalışan birisiyim. Burada reklamı yapılan sistem bir göz boyama ve ticari bir ilişkidir. Çok yazık. Sonar yani yüksek frekanslı ses sinyalleri ile yeraltı görüntüleme sistemi olarak tanıtılan cihaz basit bir manyetometre ölçüm cihazıdır. Çin malı 5 tl lik bir sensör ile yapılabilmektedir. Avrupada potasyum manyetometreleri ile manyetik anomali tespiti 10 metreye kadar yapılabilmektedir. bu tip cihazların fiyatları 200$ civarında. Bu devleti ve milleti soymayın yeter artık.

 7. murat bey bizimle irtibat sağlamanız mümkünmü tanışıp bilgi almak isteriz bu konularla alakalı pek bilgi sahibi deyiliz

 8. Murat bey.merhabalar.bizde 15 senedir yeralti görüntüleme cihazlariyla ilgileniyoruz ugrasiyoruz.yurt içi ve yurt dışı pek cok cihaz baktik fakat gercek anlamda bu işi basarmis bir sirket cihaz bulamadik.genelde similasyon ve varyasyon olarak goruntu veriyor ekrana gercek dışı veriler bunlar.ayni yerde yapilan her cekim ekrana farkli goruntu veriyor.gercek cihaz da bu olmamali her yapilan yeralti analizinde ekrana gelen veri degismemeli. Nakit sıkıntısı yok fakat boyle bir cihazda suan icin bizce yok yada bulamadik.saygilar. varoldugu bilen varsa bana ulasabilir bilgi birikimimizle ortaya gercekleri bulabiliriz.

 9. Bilgilendirme: Millisavunma.com sitesinin hiçbir Kamu Kurum ve Kuruluşu ile ilgisi yoktur. Tamamen kişisel bir sitedir. Site üzerinde paylaşılan tüm bilgi ve görseller açık kaynaklardan temin edilmektedir.
  Kimse toruk cihazlarını milli savunma bakanlığı yaptırıyor diye düşünmesin bu site sadece göz boyama amaçlı. Manyometreler ne kadar başarılı ise
  Bu toruk cihazı da ancak o kadar başarılı olabilir.
  Böyle bir cihazı bosluk ve metal arazi olan yerde kendiniz deneyip çekim yapmadan almayın.

  1. Yüksel bey, sitemiz insanların gözünü boyama amacıyla kurulmadı. Millisavunma Sanayimizi tanıtarak, milli ve yerli imkanlarla neler yapabileceğimizi Türk halkına göstermek amacıyla kurulmuştur.
   Biz ürünleri sadece tanıtırız, ürünle ilgili geri bildirimleri son kullanıcılar yapar. Beğenmediğiniz bir ürünü kötülemek için sitemizin adını referans olarak kullanmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enter Captcha Here : *

Reload Image