Tei Leap Motoru Kompresör Bliskleri

TEI LEAP MOTORU KOMPRESÖR BLISKLERİ

TEI’nin Eskişehir’deki İleri İmalat Teknolojileri Binasında, dünyada en çok tercih edilen yeni nesil ticari uçak motoru olan LEAP motoruna ait kompresör blisk parçaları üretilecek.

LEAP motor ailesi, kompresor disk ve palelerinin yekpare parçadan üretilmesi ile elde edilen ve blisk adı verilen parçaların kullanımıyla, motorun ağırlığını azaltıyor ve yakıt verimliliği sağlıyor.

TEI, bu yatırımla, ana üretici GE ile birlikte, LEAP motoruna ait kompresör blisk parçalarının üretimini yapan dünyadaki iki tesisten biri durumuna gelecek.

TEI LEAP MOTORU KOMPRESÖR BLISKLERİ

Yeni nesil LEAP motoru, hem yakıt ve maliyet verimliliği hem de çevresel faktörler açısından uçak motor teknolojisi gelişiminde önemli bir adımı simgelemektedir. LEAP motorlarında hayati bir parça olan blisklerin TEI’de üretilecek olması, Türkiye’nin 2023 vizyonunda yer alan;  yerel üretimin güçlendirilmesi ve ek istihdam yaratılması, Türkiye’nin küresel ölçekte havacılık ürünleri ihracat kapasitesinin ve rekabet gücünün artırılması hedefleriyle uyum içindedir.

Tusaş Motor Sanayi (TEI),  bu projedeki en büyük amacı ise, LEAP motorundan  yıllık 230 milyon doların üzerinde bir iş hacmini garanti altına almak ve dünya üzerindeki en büyük LEAP motor parçası tedarikçisi olmaktır.

GE ve Snecma ile gerçekleştirdiği birçok “eş zamanlı mühendislik” projesini tamamlayarak üretim ve mühendislik kabiliyetlerini kanıtlayan TEI, bu hedef doğrultusunda 15’in üzerinde LEAP parçası için üretim siparişi almış olup, bu parçalar mevcut motor kesin sipariş adetlerine göre 2018-2019 yıllarından itibaren yıllık 170 milyon dolarlık bir iş hacmi oluşturacak.

LEAP motoru, Airbus A329neo ve Boeing 737 uçaklarına güç verecek. TEI’nin bu motor için ürettiği parçalar arasında bulunan 5 kademe kompresör bliskleri, sahip oldukları yüksek geometrik karmaşıklık ile TEI’yi dünyada bu parçaları üretebilen sayılı şirketlerin arasına girmesini sağladı. a2035 yılına kadar toplam LEAP motoru blisk parçalarına yönelik 1.2 milyar dolar tutarında satış yapacak.

TEI LEAP MOTORU KOMPRESÖR BLISKLERİ
TEI LEAP MOTORU KOMPRESÖR BLISKLERİ

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code