Poyraz Mühimmat Aracı

19 Mayıs 2016 | millisavunma | Kara Araçları | Yorum yapılmamış

155 mm.lik Kundağı Motorlu Fırtına Obüslerine muharebe sahasında hızlı bir şekilde mühimmat ikmali yapmak için kullanılacak olan Poyraz Mühimmat Aracı, KKK.lığı 1nci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı (ABMK.lığı) tarafından, Mühimmat Aracının temel görev sistemi olan Mühimmat Transfer Sistemi ise ASELSAN tarafından geliştirilmiştir. Mühimmat Transfer Sistemi mühimmat ikmal noktasında mühimmatın hızlı ve kolay bir şekilde Mühimmat Aracına yüklenmesini; Mühimmat Aracı içinde mevzilere taşınan mühimmatın Fırtına Obüslerine otomatik şekilde aktarılmasını sağlar.

ASELSAN’ın Mühimmat Transfer Sistemi ile birlikte Poyraz Mühimmat Aracına entegre ettiği komuta kontrol ve haberleşme sistemi sayesinde Mühimmat İkmal Noktalarının yerleri, dost ve düşman birlikler, bilinen noktalar ve komuta yerlerine ait bilgiler sayısal harita üzerinde görüntülenir. Araç, bağlı olduğu komuta noktasından sesli veya sayısal olarak aldığı emirler doğrultusunda görev yapar ve üzerinde bulunan Küresel Konumlama Sistemi (KKS) sayesinde hızla istenen noktaya intikal eder.

Birlik denemeleri Topçu ve Füze Okulu Komutanlığında yapılan Poyraz Mühimmat İkmal Aracı, Fırtına Obüsü’ne mühimmat yüklenmesinde kullanılıyor. Proje kapsamında her Fırtına bataryası ve taburu için birer, eğitim maksatlı kullanım için ise iki olmak üzere toplam 71 aracın imal edilmesi planlandı. Üretimi yapılan prototip araç geçen yıl Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine alındı.

96 adet 155 milimetrelik her cins NATO mühimmatını taşıyabilecek şekilde tasarlanan araç, mühimmatları Fırtına obüsüne 20 dakikada her türlü arazi şartlarında mermileri otomatik, barutları ise yarı otomatik olarak aktarabiliyor. 50 ton muharebe ağırlığında ve 750 beygir gücündeki motoru sayesinde her türlü arazi şartlarında intikal edebilen araç, yaklaşık 360 kilometre hareket sığasına sahip.

Poyraz Mühimmat Aracı Üretim Aşamaları

Temel Fonksiyonlar

Elektrik servo motor kontrollu Otomatik Mühimmat Transferi
155mm’lik her cins mühimmat ve barutun otomatik olarak yüklenmesi ve boşaltılması
Farklı tip ve miktardaki mühimmatın envanter kayıtlarının tutulması ve üst komuta merkezlerine iletilmesi
Tabur ve Batarya Ateş İdare Merkezleri ve FIRTINA Obüsü ile telsizler aracılığıyla sayısal haberleşme
Mühimmat ikmal noktalarının, obüslerin ve ateş idare merkezlerinin sayısal haritada gösterimi

POYRAZ MUHİMMAT

POYRAZ MUHİMMAT

 

POYRAZ MUHİMMAT

POYRAZ MUHİMMAT

POYRAZ MUHİMMAT

POYRAZ MUHİMMAT

POYRAZ MUHİMMAT

POYRAZ MUHİMMAT

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir