PARS 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç

FNSS ürün ailesinin yeni üyesi PARS 4X4; İleri gözetleme, anti- tank ve komuta kontrol gibi özel maksatlı görevleri yerine getirmek üzere tasarlanmış bir araçtır. Araç tüm operasyonel gereksinimlere cevap verecek şekilde kurgulanmıştır.

PARS 4X4, 25-30 Bg/ton gücündeki araç 1.9 m’lik düşük bir siluete ve amfibi özelliğe sahiptir. 5 kişilik mürettebatı bulunan araç hiçbir hazırlık gerektirmeden derin ve akıntılı suda operasyon yapabilir. Aracın sudaki arttırılmış manevra kabiliyeti ise, arkasında konumlandırılan iki adet su jeti ile sağlanmaktadır. Araç, suda nokta (Pivot) dönüşü yapabilmekte ve aynı zamanda arzu edildiğinde suda geri istikamete doğru hareket edebilme kabiliyetine sahiptir.

FNSS PARS 4X4 12.7 MM
FNSS PARS 4X4 12.7 MM

Yere yakın ağırlık merkezi, tam bağımsız süspansiyon sistemi, ABS destekli hidrolik disk frenleri, düşük yer basıncı, arttırılmış yaklaşma ve uzaklaşma açıları, azaltılmış kırılma açısı ile her türlü zorlu arazide hareket edebilmektedir. %70 dik eğim tırmanabilen , %40 yan eğimde tutunabilen PARS 4X4, 50 cm dik engelleri de kolaylıkla geçebilmektedir. Aracın önünde yer alan hidrolik kurtarma vinci sayesinde, ihtiyaç halinde kendini kurtarma özelliğine sahiptir.

PARS 4X4’ün hareket kabiliyeti, merkezi lastik şişirme sistemi ile arttırılmış olup, lastik içi katı disk sistemi sayesinde “Patlak Gider” (Run Flat) özelliğine de sahiptir. PARS 4X4 asfaltta 120 km/h max hız ve 700 km menzile sahiptir. Arazide 4X4 özelliğindeki araç otoyolda 4×2 pozisyonuna geçebilmektedir. Gevşek ve kaygan zeminde aks kilidi bulunan PARS 4X4 otomatik bir şanzımana sahiptir.

FNSS PARS 4×4 Araç Tipleri:
PARS 4×4 Kaideye Monteli Anti-Tank Füze Sistemi
PARS 4×4 Genel Maksat, 7.62 mm, 12.7 mm Makineli Tüfek veya 40 mm Bomba Atar Koruma Kalkanlı Kupola Monteli
PARS 4×4 12.7 mm UKSS Monteli Komuta Aracı
PARS 4×4 Keşif ve İleri Gözetleme

PARS 4x4 ARAÇ TİPLERİ
PARS 4×4 ARAÇ TİPLERİ

Balistik gereksinimlere uygun olarak tasarlanan balistik korumalı camlar aynı zamanda sürücü ve araç içeresindeki tüm personele çok geniş bir görüş açısı sağlamaktadır. PARS 4X4, entegre gece ve gündüz kameraları sayesinde karanlık ortamlarda dahi sürücü ve komutana kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Sürücü, komutan ve nişancı için özel olarak geliştirilen kumanda ve ikaz panelleri ile yükseklik ayarlı mayın koruma koltukları; farklı ölçü ve donanımlardaki askeri personelin ihtiyaçlarına göre tasarlanmıştır.

Mayınlara ve el yapımı patlayıcılara karşı korumalı olan aracın gövdesi, balistik malzemeden üretilmiştir.
Farklı görev ve kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik ekipmanların araç içerisinde kullanılması veya taşınması göz önünde tutularak tasarlanan araç, yük taşıma kapasitesi ve açık mimari özellikleri ile de dikkat çekmektedir.

FNSS PARS 4X4 STA
FNSS PARS 4X4 STA

PARS 4X4, CH-47 Chinook ağır yük helikopteri dahil her türlü askeri kargo uçağı ile taşınabilmektedir.

İşletme maliyetini düşürmek için birçok parça tasarımı araç ömrü ile aynı tutulmuştur. Araç arazide hızlı sökülüp takılabilen bir güç grubu sayesinde bakım ve lojistik destek kolaylığı sağlamaktadır.

Genel Bilgiler

Güç Ağırlık Oranı 25-30 Bg/ton
Motor Dizel
Mürettebat Kapasitesi 5
Uzunluk < 5 m
Genişlik < 2.5 m
Yükseklik (Gövde) < 1.9 m
Havada Nakil C130H, A400, C17, C5, CH-47 Chinook
Transmisyon Tam Otomatik
NATO’nun Tek Yakıt Konseptine
Uygun EURO 3 Güç Paketi
F34 Yakıtı, JP8
Aks Sayısı 2
Tahrik Edilen Aks Sayısı Tümü
Süspansiyon Sistemi Çift Salıncaklı, Bağımsız ve Helezonik Yay
Fren Sistemi
Servis Tüm Tekerlerde Hidrolik ve ABS’li
Park Aktarma Organlarına Entegre,
Mekanik Yaylı ve Hidrolik Kontrollü
Elektrik Sistemi MIL STD 1275,
MIL STD 461

 

Hareket Kabiliyetleri

Azami Yol Hızı  120 km/s
Suda Yüzme Hızı 8 km/s
Azami Yol Menzili 700+ km
Yaklaşma Açısı 54o
Uzaklaşma Açısı 42o
Azami Meyil Tırmanma %70
Azami Yan Meyil %40
Dik Engel Aşma 50 cm
Hendek Aşma 90 cm
Dönüş Yarıçapı < 7 m

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enter Captcha Here : *

Reload Image