ORKA Hafif Torpido

ORKA, su üstü gemilerin mevcut torpido kovanlarından, helikopter ve deniz karakol uçaklarından atılabilecek bir yapıda olup, ROKETSAN ve ASELSAN tarafından geliştirilmesi devam eden milli bir hafif torpidodur. İlk defa IDEF 2017 fuarında sergilenmiş olup, henüz geliştirme safhası devam etmektedir.

ASELSAN, Hard-Kill Torpido (Torpidoya  Karşı Torpido) TORK’un geliştirilme sürecinde kazandığı altyapı ve bilgi birikimini ile su üstü gemilerinde denizaltı savunma harbi maksatlı kullanılan hafif torpidoların geliştirilmesi çalışmalarına yönelerek ORKA Hafif Torpidosu geliştirildi.

TORK Projesi’nde kazanılan özgün torpido itki alt sistemi, istenilen tüm süratlerde kararlı şekilde kontrol edebilme yeteneği ile diğer hafif torpidolardan daha üstün özelliklerde olacağı öngörülmektedir. ROKETSAN’ın ana yüklenici olduğu projede, ASELSAN alt yüklenici olarak görev almaktadır. 324 mm çapa sahip ORKA Hafif Torpidosu, karşı tedbir özelliklerinin torpidoya en üst seviyede kazandırılması ile durdurulması zor bir torpido ortaya çıkacağı düşünülmektedir.

Hafif torpidonun hedef denizaltıya ilerleme ve hedef arama aşamalarında HIZIR-LFAS sistemleri üzerinden hedefe ait verileri akustik haberleşme kanalıyla alabilmesi de hedefleniyor.

ASELSAN ORKA Hafif Torpido
ASELSAN ORKA Hafif Torpido

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code