Uçak Yapmamızı Engellemeye Çalışanlar Var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda da kendi uçağımızı yaptırmamak için ellerinden geleni yapanlar var” dedi

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2016-2017 Akademik Yılı açılış töreninde konuşan Erdoğan, Kayseri’de 50’den fazla gömülü savaş uçağı tespit edildi. haberine vurgu yaparak, “Kayseri’de uçaklarımızın gömülü olduğu mezarlar var” dedi.

https://www.youtube.com/watch?v=k_MXTFS8SEI

Türkiye’nin kendi uçağını ve tankını yapmasını engellediklerine vurgu yapan Erdoğan, şöyle konuştu: “Tüm zorluklara ve yokluklara rağmen kurduğumuz uçak ve silah fabrikalarımızın, sanayi kuruluşlarımızın kapılarına kendi elimizle kilit vurdurdular. Kayseri’de uçaklarımızın gömülü olduğu mezarlar var. Ta o zaman yapıldı bunlar. Şu anda bize kendi uçağımızı yaptırmamak için ellerinden geleni yapanlar var. Niye? Türk milleti kendi uçağını, kendi insansız hava aracını kendisi yaparsa, zırhlı taşıyıcılarını kendisi yaparsa, tankını, topunu kendisi yaparsa “Bu milletin önünde durulmaz” diye düşünüyorlar. Bu vesileyle Vecihi Hürkuş’ları, Nuri Demirağ’ları ve daha nice gizli kahramanları rahmetle anıyorum.Bu meselenin bir siyasi, bir de teknik yönü var. Siyasi yönü ülkemizin bağımsızlığının, özgürlüğünün, geleceğinin belirli güçlerin insafına terk edilmiş olmasıdır. Teknik yönü ise altyapısı yok edilen bu alanlarda daha sonra yeniden varlık gösterebilmek için çok büyük fedakarlıklara katlanmak zorunda olmamızdır.”

Dışa bağımlılığa da vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Savunma sanayimizi dışa bağımlılıktan kurtarmak için 10 yılı aşkın bir süredir pek çok proje yürütüyoruz. Bu alana çok ciddi kaynak aktarıyoruz. Eksiklerimizin, zorluklarımızın çok olduğunun farkındayız. Bu tür çalışmalar uzun zaman ve kaynak gerektiriyor. Ama şimdi hamd ediyorum, mühimmatlı insansız hava aracını üretir duruma geldik. Geçtiğimiz 14 yıl Türkiye’nin silkiniş dönemiyse 2023 kırılma noktası olacaktır” diye konuştu.

1947’de ABD’nin Türkiye’ye yardım planı ile bir anda ortadan kaybolan, envanterlerden silinen 72 adet Focke-Wulf FW-190 tipi uçaklardan 50’si Kayseri Eski Havalimanı’nın altında (2. Hava İkmal Komutanlığı ön cephesi) gömülü olduğu ortaya çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code