SSM’nin 2018 Bütçesi Kabul Edildi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Millî Savunma Bakanlığımızın ve Bakanlığımıza bağlı kurumların 2018 yılı bütçe görüşmeleri tamamlandı. Bakanlığın 2018 yılı bütçesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Vatanımıza ve milletimize hayırlı olsun.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Bakanlığının bütçesine ilişkin sunum yaptı.

Helikopter Engel Tespit Sistemi (HETS) projesine ilişkin bilgi veren Canikli, proje kapsamında düşey engel verilerinden yararlanılarak, pilotu ikaz edecek yazılım ve donanımdan oluşan 400 tabletin tedarik edilmesinin planlandığına değindi. Canikli, ASELSAN tarafından yapılacak 200 tabletin yakında zamanda personele dağıtılacağını belirtti.

“Hedefimiz,  Türkiye’yi küresel oyuncu haline getirmek”

Bakan Canikli, savunma sanayisinde temel hedefin, özgün tasarım ve ileri teknoloji yetenekleriyle  Türkiye’yi savunma ve güvenlik alanında küresel oyuncu haline getirmek olduğunu vurguladı.

Silah sistemlerinin yerli ve milli olmaması durumunda, bunların en ihtiyaç duyulan zamanlarda temin edilememesi ve kullanılamaması riskiyle karşı karşıya kalınabileceğine dikkati çeken Canikli, şu ifadeleri kullandı:

“Bunun en son örneklerinden biri, Fırtına obüsünü, son derece sofistike bir silah sistemi,  Suudi Arabistan,  Katar ve bir ülkeye daha çok ciddi sayıda satışı gerçekleştirildi. Fırtına obüsünde MTU Alman motoru kullanılıyor.  Almanya, bu motorların kullanılarak üretildiği bu araçların (Fırtına obüsleri), üçüncü ülkelerin satışına izin vermemiş ve bu ihracatlar gerçekleşmemiştir. Özellikle  Suudi Arabistan ile bağlantımız milyar doların üzerinde rakama tekabül ediyordu.”

Canikli,  TSK’nin ve güvenlik güçlerinin imkan ve kabiliyetlerini arttırmak hedefiyle savunma sanayi atılımlarına devam edildiğini, savunma sanayisinde yerlilik oranının her geçen gün arttırıldığını vurguladı.

Savunma sanayi projeleri

Savunma sanayi projelerine ilişkin de bilgi veren Canikli, Milli Muharip Uçak Projesi (TF-X) ile Hava Kuvvetleri Komutanlığının 2030’lu yıllardan sonraki muharip uçak ihtiyacının yurt içinde özgün tasarım modeli ile karşılanacağını belirtti.

Canikli, proje kapsamında ilk uçuşun 2023’te yapılmasının planlandığını bildirdi.

Projelerdeki Gelişmeler

HÜRKUŞ-A Projesi kapsamında iki prototip temel eğitim uçağının kabulünün yapıldığını dile getiren Canikli, prototiplerden birincisinin silahlandırılarak terörle mücadele Jandarma Genel Komutanlığına teslim edildiğini, ikincisinin test-entegrasyon aşamasının tamamlanmasının ardından yıl içinde teslim edileceğini aktardı.

HÜRKUŞ-B Projesi kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığının eğitim uçağı ihtiyacının karşılanacağına işaret eden Canikli, 15 uçağın üretim ve sistem entegrasyonunun, entegrasyonu tamamlanan uçakların ise yer testlerinin devam ettiğini söyledi. Canikli, proje kapsamında ilk uçuşun  Aralık 2017’de gerçekleştirileceğini bildirdi.

ATAK helikopteri projesi

Canikli, ATAK helikopterine ilişkin proje kapsamında 25 T-129 ATAK helikopterinin, Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildiğini, kalan 61 helikopterin güvenlik birimlerine teslim edilmesinin planlandığını açıkladı.

En modern milli sistemlerle donatılan, yakıt ve mühimmat kapasitesi arttırılan yeni ATAK helikopterinin geliştirileceği ATAK-2 projesinin başlatıldığını belirten Canikli, Turboşaft Motoru Projesi ile ATAK, stratejik İHA ve HÜRKUŞ’un motor ihtiyacının karşılanacağını dile getirdi.

Bakan Canikli, Genel Maksat Helikopter Projesi’ne ilişkin, güvenlik birimleri ile Orman Genel Müdürlüğünce ihtiyaç duyulan 109 T-70 genel maksat helikopterinin üretilmesinin planlandığını bildirdi. Canikli, projede kapsamında ilk helikopter teslimatının 2021’de yapılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Bayraktar TB-2 Taktik İHA Sistemi

Canikli, 2015’ten itibaren kullanılmaya başlanan Bayraktar TB-2 Taktik İHA Sistemi kapsamında 15 silahlı, 38 Bayraktar İHA’nın teslimatının yapıldığını, toplamda 112’si silahlı 151 İHA’nın tedarik edileceğini belirtti.

TUSAŞ tarafından tasarımı ve üretimi yapılan ANKA İHA projesi kapsamında 25’i silahlı 40 platformun tedarik edileceğine değinen Canikli, 3 silahsız ve 2 silahlı İHA’nın tedarik edilerek, teslimatının yapıldığını vurguladı.

Milli  Piyade Tüfeği Projesi

Nurettin Canikli, 42 farklı NATO standardı kapsamında yapılan testleri hatasız geçen tek tüfek olma unvanını kazanan Milli  Piyade Tüfeği Projesi kapsamında seri üretim başlandığını, bu kapsamda 3 bin 435 tüfeğin teslim edildiğini ifade etti.

Yıl sonuna kadar 7 bin tüfeğin teslimatının gerçekleştirileceğini açıklayan Canikli, 2026 yılına kadar toplam 250 bin MPT-76’nın alımının planlandığını aktardı.

ALTAY tankı ve zırhlı araç projeleri

Modern ana muharebe tankının milli imkanlarla tasarlanması, geliştirilmesi, prototip üretimi, test ve kalifikasyonunu içeren  Altay Projesi’nin testlerinin başarıyla tamamlandığını, 250’si opsiyonlu olmak üzere 500 adetlik seri üretim için ihaleye çıkıldığını belirten Canikli, yakın zamanda ihalenin sonuçlandırılacağını açıkladı.

Canikli, yüksek koruma ve hareket kabiliyetlerine sahip Ejder Yalçın, Cobra-2, Kirpi ve benzeri zırhlı araçların yüksek yerlilik oranıyla üretildiğini ve hizmet verdiğini kaydetti.

“Hem caydırıcı hem de etkili silahlı bir güce sahip olmalıyız”
Türkiye’nin zor bir coğrafyada yaşadığını, bu koşullarda ulusal menfaatlerin korunması amacıyla etkin güvenlik politikaları üretmek, muhtemel risk ve tehditleri zamanında ve doğru algılamak gerektiğine dikkati çeken Canikli, “Maruz kaldığımız risk ve tehditler ile orantılı bir şekilde, hem caydırıcı hem de etkili silahlı bir güce sahip olmalıyız.” dedi.

Bu anlayışla hazırlanan  Milli Savunma Bakanlığı 2018 yılı Bütçe Tasarısının, 40 milyar 402 milyon 239 bin lira olarak sunulduğunu belirten Canikli, şöyle devam etti:

” Milli Savunma Bakanlığı bütçemizin, 20 milyar 329 milyon 549 bin lira tutarında yüzde 50,3’ü modernizasyon projeleri dahil olmak üzere mal ve hizmet alım giderlerinden oluşmaktadır. Bu tutarın 13.8 milyar lirası, Stratejik Hedef Planı 2018 Yılı Modernizasyon Programı ihtiyaçları kapsamındaki projelerine, 6.5 Milyar lirası da  Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin barınma, beslenme, giyim gibi yasalarla belirlenmiş yasal istihkakları ile akaryakıt, yakacak, taşıma, ulaşım gibi tüketim mal ve hizmet alımlarına planlanmıştır.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı 2018 yılı Bütçe Tasarısı, savunma projelerinin haricinde kalan Müsteşarlığın personel giderleri ile yönetim faaliyetleri için toplam 66 milyon 11 bin liradır. Bu bütçenin yüzde 59,8’ini personel giderleri, yüzde 7,4’ünü Sosyal Güvenlik Kurumlarına devlet primi giderleri, yüzde 25,1’ini mal ve hizmet alım giderleri, yüzde 2,7’sini cari transferler, yüzde 5’ini ise sermaye giderleri oluşturmaktadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enter Captcha Here : *

Reload Image