HİSAR-A İlk Dik Test Atışını Başırıyla Gerçekleştirdi

Türkiye’nin ilk yerli ve milli alçak irtifa hava savunma sistemi Hisar-A ile ilk defa dik olarak yapılan atışta %100 başarı sağlandı.

Aksaray atış alanında Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, ASELSAN ve ROKETSAN temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen atışlarda yeni bir aşama daha başarıyla gerçekleştirildi.

Hisar-A’nın füze fırlatma sistemi üzerinden ilk defa dik olarak gerçekleştirilen atışta, füzenin ilk hedefe yönlenmesi, radar bilgisiyle ara safha güdüm, arayıcı başlıkla hedef tespiti, takibi ve hedefe ulaşma yeteneklerinde başarı sağlandı. Akabinde yapılan angajman değişikliğiyle füze havadaki ikinci hedefe yönlendirilerek aynı başarı tekrar edildi.

2021’de silahlı kuvvetlere teslim edilmesi planlanıyor

ASELSAN ve ROKETSAN tarafından Türkiye’nin ilk milli ve yerli hava savunma füze sistemi olarak geliştirilen Hisar’da hava savunma alanında temel teknolojilerin kazanılmasının yanında yeni kazanımlar da elde ediliyor. Şimdiye kadar yapılan testlerle dik atış, otomatik angajman/ateşleme, terminal güdüm gibi kritik yetenekler test edilerek projede önemli aşamalar kaydedildi.

HİSAR-A Projesinde Gereksinim Tanımlama (Aşama-1), Sistem Tasarım (Aşama-2) ve Alt Sistem Geliştirme ve Test (Aşama-3) aşamaları başarıyla tamamlanmış olup Sistem Entegrasyon ve Test Aşaması (Aşama-4) çalışmaları devam etmektedir. Atışsız sistem işletme testleri Ekim 2018’de tamamlanmıştır.

Hisar-A’nın (alçak irtifa) 2021’de, Hisar-O’nun (orta irtifa) 2022’de silahlı kuvvetlere teslim edilmesi planlanıyor.

Hisar-A Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi
Hisar-A Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi

Kaynak: Anadolu Ajansı

One thought on “HİSAR-A İlk Dik Test Atışını Başırıyla Gerçekleştirdi

  1. Doğru olanı vermek ve yapmak önce kendinize sonra biz takipcilerinize saygı duymaktır böyle devam edin aferin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enter Captcha Here : *

Reload Image