Mkek 12.7 mm Uçaksavar

Mkek 12,7 mm Uçaksavar
TSK’da piyade birliklerinin temel hava savunma silahı olup tabur komuta merkezleri ve tabur ağırlık bölgelerinin korunması ile görevlendirilmiş uçak savar takımları içerisinde kullanılmaktadır.Silah temel olarak 3 ana parçadan oluşmaktadır.
Silahın piade birliklerinde askere egitimlerde ögretilen tanımı aşagıda yazıldıgı gibidir.
12.7 mm çapında sağdan ve soldan dolduruluşa göre tanzim edile bilen barut gazının geri tepmesi icra yayının ileri itmesi ile çalışan hava ile sağuyan tek tek ve otamatik atış yapa bile piyadenin destek silahıdır.

Teknik özellikleri
Sandık agırlığı:25.402 Kg
Namlu agırlığı:11.794 Kg
Azami menzili:6767 mt
Etkili menzili :1829 mt (Kara hedeflerine karşı)
Havaya etkili menzili 750 mt
8 yiv 8 set
450-500 dk Atım
Çap:12.7 mm
Silahın M3 kara sehpasıyla agırlıgı 58,153 Kg

Uçaksavar

Uçaksavar

Uçaksavar

Uçaksavar

4967
-
100%
Oylama : 8
11 yorumlar
  Cevapla
 1. MUHAMMED ALİ AZER / 11 Mart 2017

  ŞAKAKBBS.
  ŞERİT SÜRÜLMEDE HATA.
  ATIM YATAĞINDA HATA.
  KİLİTLEMEDE HATA.
  ATEŞLEMEDE HATA.
  KİLİTTEN ÇÖZÜLMEDE HATA.
  BOŞ KOVANIN ÇEKİLMESİNDE HATA.
  BOŞ KOVANIN ATILMASINDA HATA.
  SİLAHIN KURULUMUNDA HATA.
  ( BU ŞAKAKBBS SİLAHIN TUTUKLUK HALİNDE MEYDANA GELEN SORUNLAR )BU ARADA VİDEO İZLEDİM . KURU SIKI TABANCA GİBİ SES ÇIKARIYOR . YAĞSIZ OLDUĞUNDAN EMİNİM . NAMLUDA ÇOK SIKI.SİLAH RAHATSIZ , SİLAH BİR BAYAN GİBİ DÜŞÜNMEK GEREKİR . SERT DAVRANDIĞIN ZAMAN İNCİR CANI YANAR . BAYANLARI YEMEĞİ SEVER , SUSUZ ÇAY OLMAZ , YAĞSIZ SİLAH OLMAZ 🙂 İYİ ÇALIŞMALAR .

  • Cevapla
  • millisavunma / 12 Mart 2017

   Bakımı zamanında yapılmamış, temizlenmemiş, yağlanmamış tüm silahlarda bu yazdığınıza benzer sorunlar çıkması mümkündür. Bakımı yapılan her silah mekanik problemi olmadığı sürece sorunsuz çalışır. Ayrıc ömrünü doldurmuş yardımcı parçalarında değişmesi gerekir. Ancak çoğu zaman bu parçalar değişmeden olduğu şekliyle kullanılmaya çalışılır. Yani sorun silahtan ve mekanikten çok insan kaynaklıdır.

  Cevapla
 2. KCA / 24 Mart 2017

  Mekanizma gövde icerisinde sıkıştığı taktirde nasil çıkarabiliriz bunun bi yolu olmalı elbette yoksa 15 gun ceza kapimda bekliyor

 3. Cevapla
 4. hasan / 7 Mayıs 2017

  bu silah ben otuz sene önce askerken muharebe destek bölüğünde vardı. silahın markasıda brovningdi. çok iyi hatırlıyorum. Yerli üretim olabilir ama milli özgün tasarım olduğuna inanmıyorum.

 5. Cevapla
 6. Yusuf / 4 Temmuz 2017

  1 yil boyunca bu silahi kulanan birisi olarak muthis bi alet 1000 mermiden daha fazl atmis birisi olarak alismasi zor kavramasi surekli kullnmak gerektiriyor ama bole bir silah bulundugu yere guc beriyor

 7. Cevapla
 8. Mustafa / 21 Kasım 2017

  Feyyur ayarinda hata varsa nasıl giderebilirim

 9. Cevapla
 10. rıza / 1 Mart 2019

  92 de güneydoguda timdeydim 1 gondol zırhlımız vardı uzerınde bu sılah vardı hatta 10 tane kadar atıs yapdım.elinde bu sılah varsa karsında ordu dayanmaz okadar güçlü okadar ürkütücüydü

 11. Cevapla
 12. alionen / 28 Mayıs 2019

  S.A BİZİM AĞIR BÜYÜK ZIRHLILARIN ÜZERİNDE BU 12.7 LİK SİLAHLAR OLMALI KESKİN NİŞANCI TÜFEGİ GİBİ NOKTA ATIŞINI UZAK MESAFELERE YAPMALI.

 13. Cevapla
 14. Mahmut / 16 Eylül 2019

  Acil yardım.Silahin mermisi mekanizmayla namlu kuyruğu arasında kalıyor.fisek çeken mekanizma tam gerideyken soldaki tırnak sayesinde aşağı hareket ederek dolu mermiyi namluya sürmesi gerekirken fişek çeken yukarıda ilerlediginden mekanizma yarısina kadar gidiyo ve fişek çeken ust kapakla tırnak arası sikistigindan mekanizma hareket etmiyor.Silah tek tek atıyor ama seride bunu yapiyor.baska silahtan ust kapak soldaki tırnak ve yaprak yay mekanizma baskı ve namlu kuyruğu namlu tetik tertibatı değişti durum ayni

Bir cevap yazın

Enter Captcha Here : *

Reload Image