MKE MFY-71 Yerli Makineli Tüfek

2018 yılında envantere girmesi beklenen MKE tarafından yerli olarak üretilen MFY-71 Makineli Tüfeğin ilk atış görüntüleri ortaya çıktı.

Teknik Özellikler MFY-71
Çalışma Şekli:Açık Ve Tek Doğrusal Hareketli Mekanizmalı Gaz Pistonlu Sistem
Atış Süratı (Sürekli):650-950 Atım/Dakika
Ateşleme Hassasiyeti:15-30 Newton
Besleme Sistemi:M13 Mayonlu Besleme (Parçalanan Mayon, Soldan Beslemeli)
Ağırlık:12500 g
Dağılım:8 MOA
Kalibre:7.62×51 mm NATO
Etkili Menzil:800 m
İlk Hız:840 m/s
Namlu Boyu:547 mm
Uzunluk:1250 mm

2016 yılında AR-GE (Araştırma-Geliştirme) çalışmalarına başlanan MFY-71’in prototip çalışmaları tamamlandı. Prototip çalışmaları tamamlanan Makineli Tüfeğin yeni adı PMT-76 olarak değiştirildi.

PMT-76 Makineli Tüfek (Eski Adı MFY-71)

13 thoughts on “MKE MFY-71 Yerli Makineli Tüfek

 1. Tamam yapmissiniz, helal olsun. Ama 1958’den beri uretilen Belcika mali FN MAG makineli tufegini yerli, milli diye millete yutturmaya kalkmayin. Almissiniz lisansi kabul edin. Bu isler boyle baslar, once lisansla, sonra kendin yaparsin. Biz zaten biliyoruz, yakinda ozgun tasarim da cikarirsiniz. Ama su sekilde milletimizi salak yerine koymayin lutfen.

  1. Gel sen daha güzelini yap kardeşim biz türk milleti olarak bu silaha razıyız 😉 Kimse bizi kandırmıyoda aldatmıyoda detaylarıyla herşey paylaşılmış herşey ortada neyse….

 2. Ya biz uçak savar dockadan da büyük bi silah projesini baslatsak tıpkı top mermisi gibi bi menzile sahip obüsler gibi büyük yada daha büyük uçak savar gibi otomatik tek tek atış yapabilen akıllı hedefe kilitlenebilen ve ilk atışta düşman uçağını vurabilecek hızı olduğunu düşünürsek akkilli fuzeden kurtulsa bile boyle büyük bir makinali tüfeğin den kurtulması zor olurdu dusunsenize dockanin 10/ kati büyüklüğünde ve 10 katı menziline sahip.olduğunu da katarsak buna bide roketten merminin hızı dha hızlı olduğunu katarsak hedefe otomatik kilitlenen her uçak bir iki mermi de etkisiz hale gelirdi

 3. milli savunma.com ne yapacaksın yorumu kimin yazdğını. Onun yazdığını araştırıp, bulup senin yazman ve okuyucuyu bilgiledirmen gerekieken o yazmış bi de hesap sorar gibi sen kimsin diyorsun.

  1. Sayın Abuz, isimsiz kullanıcısının yaptığı yorumlarda “Tamam yapmissiniz” “Biz zaten biliyoruz” ve “ozgun tasarim da cikarirsiniz” gibi ifadeler yer alıyor. Buda gösteriyor ki bu yorumu yazan kişi yapılanlardan rahatsız olan ve bizden olmayan biri. Bizde siz kimsiniz diye sorduk! Siz niye içerlediniz?

   Türk Savunma Sanayii’nde yaşanan gelişmelerden rahatsız olan, grur duyamayan her bireyin mutlaka bir kuyruk acısının olduğunu biz iyi biliyoruz. Amaç üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek.

 4. aynen millisavunma vardır bir kuyruk acıları.biz derken kimin adına konuşuyosun. ben biliyorum desen ne biliyosun. bildiğini kanıtlamak zorundasın aksi takdirde isimsiz vede çok bilenler şüphe uyandırıyor.

 5. Milli savunma kimse yapılandan rahatsız olmaz. Bu yapılandan herkes hoşnut olur. Ancak söylenen söz yapılan isle orantısız olursa, yapılan işi eleştiren değil gerçeği yansıtmadığınız için siz zarar verirsiniz. Millet ve vatan sevgisi oyuncak değildir. Herşeye alet etmeyiniz.

  1. Erol bey, her Türkçe konuşanı Türk veya milliyetçi mi sanıyorsunuz? Örneğin; “Siz kimsiniz?” diye sorduğum isimsiz kişi USA Portland’dan yazıyor. Üstelik ifadelerinden de açıkca belli yapılanlardan rahatsız olduğu..

   Biz ise yapılmaya çalışanları göremiyor, hala birbirimizle tartışmaya çalışıyoruz. Kendi insanımıza güvenmenin vakti gelmedi mi?

 6. Her türlü silahı artık kendi imkanlarımız ile yapmaya çalışıyoruz çok şükür yapıyoruz. Tabi bundan rahatsızlık duyanlar var. Bir kesiminin sırf bu hükümet döneminde yapılıyor olması rahatsız ediyor, o da şaşırtıyor.
  Yabancılar çok basit şeyleri bile vermiyorlardı şart koyuyorlardı. Şimdi hepsini yapmaya çalışıyoruz. Dış devlerde de şöyle bir konu oluşmuştur, bunlar kesin yapar. Libya’da laser ile İHA düşürülmüş, Türkler yapmıştır.

 7. Kısaca konu neticeye bağlanmamış.
  Biz yıllarca G-3 piyade tüfeği yaptık mı? Yaptık. Neden yerli demedik? Alman lisansıyla yaptığımız için. MPT-76’ya ne diyoruz? Yerli.
  Bu makineli tüfek yabancı lisansla mı yapıldı, yerli mi?

 8. Farkettimde kuyruk acısı olanlar yorumlarda silahı kötülemeye çalışıyor. Böyle ve bunun gibi Projelere imza attığınız için Kendim ve Vatanım adına minnettarım teşekkür ederim allah siz mühendislerimizden ve başımızdaki büyüklerden razı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code