Minyatür Bomba

23 Haziran 2017 | millisavunma | Mühimmatlar | 1 Yorum

ASELSAN Minyatür Bomba (Small Diameter Bomb)

ASELSAN’nın proje yöneticisi, TÜBİTAK SAGE’nin ise harp başlığı geliştirilmesinden sorumlu kuruluş olarak yer aldığı Minyatür Bomba projesinde ilk görsel IDEF’17 fuarında ortaya çıktı. Müşteri kurumun Milli Savunma Bakanlığı olduğu projede Hava Kuvvetleri Komutanlığı da son kullanıcı olacak. 1 Aralık 2012’de başlatılan projenin 60 ayda tamamlanması beklenmektedir.

Proje kapsamında düşman hava savunma sistemleriyle bu sistemlerin koruması altındaki hedeflere karşı F-16, F-4/2020 ve F-35 uçaklarından atılabilecek mühimmat ve çoklu taşıma salanı prototipleri geliştirilecek, entegrasyon ve sertifikasyonu yapılacak.

ASELSAN Minyatür Bomba’nın (MB) Hava Kuvvetleri envanterine 2018 başında girmesi beklenmektedir. Halen tasarım aşamasında olan Minyatür Bomba, Hassas Güdüm Kiti’nin tüm özelliklerini taşıdığı gibi, kanatlarıyla uzun mesafelerde etkin sonuçlar veriyor. Hava Savunma Sistemlerine takılmadan hedefe varan Minyatür bombanın etkili mesafesi 100 kilometreye çıkıyor. Boyutu diğer bombalara göre daha küçük olan 110 kg ağırlığındaki MB mühimmatından bir uçak 8 adet taşıyabiliyor. MB, beton delici çok güçlü harp başlığıyla, 100 km uzaklıktaki radar üssü gibi hedefleri ve 60-70 kilometre uzaklıkta bulunan uçak hangarını imha edebilmektedir.

ASELSAN Minyatür Bomba (MS) – (Small Diameter Bomb)

Minyatür Bomba Lançeri ve Pnömotik Salar

ALTINAY Minyatür Bomba Lançeri ve Pnömotik Salar

941
-
Oylama : 0
1 yorum
    Cevapla
  1. Gökhan Doğan / 24 Haziran 2017

    Bu yazılarda kullanılan devrik cümleleri ve anlam kaymalarını görünce, çocuğuma daha fazla Türkçe çalıştırasım var. *Aselsan’ın proje yöneticisi geliştirilmesinden sorumlu olduğu…. :)))*

Bir cevap yazın

Enter Captcha Here : *

Reload Image