Milli Piyade Tüfeği MPT-55

Milli Piyade Tüfeği MPT-55

7,62×51 mm NATO mühimmatı kulanan Milli Piyade Tüfeği MPT-76 üzerinden geliştirilen Milli Piyade Tüfeği MPT-55 silahı, 5,56×45 mm mühimmat kullanmakta olup, yıl sonu seri üretim aşamasına geçilecektir.

MPT-55 piyade tüfeğinin iki modeli bulunuyor. İlki “Karabin” tipi kısa modeldir. Atış kabiliyeti yüksek, hafif, etkili bir piyade tüfeği olarak tasarlanmıştır. Bu modelin ağırlığı 2 kilo 900 gram ve dakikada 750 atım sayısına ulaşabilmekte. Plastik şarjörü, teleskopik ayarlanabilir dipçiği mevcut. 400 metre etkili menzile sahip. Özellikle meskun mahal çatışmalarında, komando birliklerinde kullanılabilecek etkili modern bir piyade tüfeğidir.

“Karabin” modelinin uzun tipinin ise 3 kilo 200 gram ağırlığında, plastik kompozit şarjörlü ve üzerine her türlü optik sistemin takılabileceği üniversal pikatini ray sistemine sahiptir. Etkili, hafif ve tutukluk yapmayan bir silahtır. Ürünün tasarım ve uygulamaları yapılmakta olup, ürün kalifikasyon çalışmaları devam etmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kullanılan G3 tüfekleri, kullanım amacına göre MPT-76, MPT-55 veya KNT-76 ile aşamalı olarak yer değiştirecektir.

MİLLİ PİYADE TÜFEĞİ MPT-55
MİLLİ PİYADE TÜFEĞİ MPT-55K (KARABİN)
MİLLİ PİYADE TÜFEĞİ MPT-55
YENİ MİLLİ PİYADE TÜFEKLERİ MPT-55 KNT-76 VE MODERN MAKİNALI TÜFEK
MİLLİ PİYADE TÜFEĞİ MPT-55 VE MPT-55K TEKNİK ÖZELLİKLERİ

21 thoughts on “Milli Piyade Tüfeği MPT-55

 1. Ne kadar kaliteli ürünler yapıp bir değer yaratsak da bu ürünleri pazarlama hususu
  En az ürünün kalitesi kadar önemli:işte gelişmiş ülkeler hemen hemen aksiyon içeren tüm filmlerinde kendi silahlarının reklamını yapmakta bizlerde bu tür marketing faaliyetleri ile bu rekabet ortamına entegre olmalıyız.Saygılarımla,

  1. Milli Savunma Sanayii ürünleri için reklam yapmak henüz yeni bir kavram. Aslında bir ürünü ortaya çıkarmak kadar, reklamını yapmakta o denli önemlidir. Örneğin, DAĞ 2 filmi bu tarz bir reklamın ilk örneklerinden sayılabilir. Umuyorum bu tarz filmler çoğalırsa tanıtımlarda artacaktır.

   1. MPT 55 silahi öncelikle şanlı ordumuza hayırlı olsun.bu silah milli savunma bünyesinde mi yapiliyor acaba yoksa projeyi ihale yoluyla samsun bir firmaya mi verildi aklimda bir kac soru var. Öğrenme sebebim samsunluyum ve bir öğrenciyim hem bu gurur öğrenmek hemde firmaysa eğer staj basvurusu yapmak istiyorum.
    Şimdiden teşekkürler

    Kahramanlar can verir yurdu yaşatmak için . TR

    1. MPT-55 silahının üretimi için MKEK (Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na) 21 bin 158 adetlik sipariş verildi. İhale yoluyla farklı firmalar tarafından üretilen MPT-76 silahıdır.

    2. MPT-55 fikri sınai hakları tamamen MKEK’e (Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu) ait bir üründür. Başka firmalara sipariş verilmesi gibi bir durum söz konusu değil.

     MPT-76’da MKEK’te geliştirilmiş ancak başka firmalara da sipariş edilmiştir.

 2. 1-Bir mpt55 sahibi nasıl olunur?
  2-Siviller de yabancı devletlerde olduğu gibi bu tarz silahlara ne zaman sahip olacak?
  3-Fiyatı ne kadar?
  4-kovan dolumu evde yapılabilir mi?

  1. 1- Sivil olduğun için sahip olamazsın hocam.
   2- böyle bir uygulamanın ülkemizde olacağını düşünmüyorum.
   3- sivile satış olmadığı için fiyat yok

 3. Tamamıyla MKE tarafından tasarlandı. Bende cnc operatörüyüm hepsinde emeğim var şükür çok emek sarfettik ve oldu Allah utandırmasın MAŞŞALAH.

 4. Gözünüzü seveyim gelsin artık mpt55’ler, ne zaman gelecek. Alman artığı hk33lerden gına geldi , icra yayının kırılması bi dert dipçiği bi dert, tutukluğu bi dert .. Dünya da mekanik nişancılık kullanan kaç ordu kaldı bilmem ama silah üstü teçhizatlar daha fazla yaygınlaştırılmalı ve geliştirilmeli.. Eski silahlari kendi emek ve paramızı harcayarak biraz modernize etmeye çalışıyoruz. Lütfen tüm ordumuzu donatmak için acele edin.

 5. Selamlar. 3D oyun sanatçısıyım ve şu an portfolyomda sergilemek üzere MPT 55 modelliyorum. Silah yeni olduğu için gerek resim gerek video olarak internette yeterli referansa ulaşamadım. Yine de ılaşabildiklerimle bitirmek üzereyim. Yine de silahın holografik sight, gez – göz, şarjör içi ve namlu altındaki kavrama aparatı gibi parçaların detaylı fotoları varsa bunlara nasıl ulaşabilirim?

 6. Merhaba bombaatar muhımmatları ıle ılgılı kaynak edınmeye çalışıyorum bu konuda yardımcı olursanız sevınırım

 7. Yapımda emegı gecenlerı tebrık edıyorum sılahımız gercekten cok guzel.lakın su sıradan tasarımın artık içinden cıkılmalı p90 tarzı yada aug tarzı sılahlar tasarlamamız gerek.sarjor tetık onunde oldukca sılah boyu kısalmıyor bı turlu.ve buda kullanımı zorlastırıyor ozellıkle yakın mesafe catısmada.

 8. Merhaba mpt55 ile mpt-55 karabina arasında nasıl bir fark var açıklarmısınız bu arada silah mükemmel

  1. Emre: Merhaba mpt55 ile mpt-55 karabina arasında nasıl bir fark var açıklarmısınız bu arada silah mükemmel

   Kısaca özetlersek; Namlu uzunluğu farklı, ağırlığı farklı, menzili farklı, kullanım alanı farklı (meskun mahal)

 9. Silahı şuan aktif olarak kullanıyorum çok memnunum ancak sormak istediğim şu silahın gece atış modu nasıl mpt 55kda bu var ama mpt 55te yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code