Milli Piyade Tüfeği MPT-55

23 Aralık 2016 | millisavunma | Silah ve Techizat | 14 yorum

Milli Piyade Tüfeği MPT-55

7,62×51 mm NATO mühimmatı kulanan Milli Piyade Tüfeği MPT-76 üzerinden geliştirilen Milli Piyade Tüfeği MPT-55 silahı, 5,56×45 mm mühimmat kullanmakta olup, yıl sonu seri üretim aşamasına geçilecektir.

MPT-55 piyade tüfeğinin iki modeli bulunuyor. İlki “Karabin” tipi kısa modeldir. Atış kabiliyeti yüksek, hafif, etkili bir piyade tüfeği olarak tasarlanmıştır. Bu modelin ağırlığı 2 kilo 900 gram ve dakikada 750 atım sayısına ulaşabilmekte. Plastik şarjörü, teleskopik ayarlanabilir dipçiği mevcut. 400 metre etkili menzile sahip. Özellikle meskun mahal çatışmalarında, komando birliklerinde kullanılabilecek etkili modern bir piyade tüfeğidir.

“Karabin” modelinin uzun tipinin ise 3 kilo 200 gram ağırlığında, plastik kompozit şarjörlü ve üzerine her türlü optik sistemin takılabileceği üniversal pikatini ray sistemine sahiptir. Etkili, hafif ve tutukluk yapmayan bir silahtır. Ürünün tasarım ve uygulamaları yapılmakta olup, ürün kalifikasyon çalışmaları devam etmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kullanılan G3 tüfekleri, kullanım amacına göre MPT-76, MPT-55 veya KNT-76 ile aşamalı olarak yer değiştirecektir.

MİLLİ PİYADE TÜFEĞİ MPT-55

MİLLİ PİYADE TÜFEĞİ MPT-55K (KARABİN)

MİLLİ PİYADE TÜFEĞİ MPT-55

YENİ MİLLİ PİYADE TÜFEKLERİ MPT-55 KNT-76 VE MODERN MAKİNALI TÜFEK

MİLLİ PİYADE TÜFEĞİ MPT-55 VE MPT-55K TEKNİK ÖZELLİKLERİ

14 thoughts on “Milli Piyade Tüfeği MPT-55

 1. Enis

  Ne kadar kaliteli ürünler yapıp bir değer yaratsak da bu ürünleri pazarlama hususu
  En az ürünün kalitesi kadar önemli:işte gelişmiş ülkeler hemen hemen aksiyon içeren tüm filmlerinde kendi silahlarının reklamını yapmakta bizlerde bu tür marketing faaliyetleri ile bu rekabet ortamına entegre olmalıyız.Saygılarımla,

  1. millisavunma Post author

   Milli Savunma Sanayii ürünleri için reklam yapmak henüz yeni bir kavram. Aslında bir ürünü ortaya çıkarmak kadar, reklamını yapmakta o denli önemlidir. Örneğin, DAĞ 2 filmi bu tarz bir reklamın ilk örneklerinden sayılabilir. Umuyorum bu tarz filmler çoğalırsa tanıtımlarda artacaktır.

   1. Derya Dursun

    MPT 55 silahi öncelikle şanlı ordumuza hayırlı olsun.bu silah milli savunma bünyesinde mi yapiliyor acaba yoksa projeyi ihale yoluyla samsun bir firmaya mi verildi aklimda bir kac soru var. Öğrenme sebebim samsunluyum ve bir öğrenciyim hem bu gurur öğrenmek hemde firmaysa eğer staj basvurusu yapmak istiyorum.
    Şimdiden teşekkürler

    Kahramanlar can verir yurdu yaşatmak için . TR

    1. millisavunma Post author

     MPT-55 silahının üretimi için MKEK (Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na) 21 bin 158 adetlik sipariş verildi. İhale yoluyla farklı firmalar tarafından üretilen MPT-76 silahıdır.

    2. Adem Nefer

     MPT-55 fikri sınai hakları tamamen MKEK’e (Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu) ait bir üründür. Başka firmalara sipariş verilmesi gibi bir durum söz konusu değil.

     MPT-76’da MKEK’te geliştirilmiş ancak başka firmalara da sipariş edilmiştir.

 2. Ersel ince

  1-Bir mpt55 sahibi nasıl olunur?
  2-Siviller de yabancı devletlerde olduğu gibi bu tarz silahlara ne zaman sahip olacak?
  3-Fiyatı ne kadar?
  4-kovan dolumu evde yapılabilir mi?

 3. Ankarali

  Tamamıyla MKE tarafından tasarlandı. Bende cnc operatörüyüm hepsinde emeğim var şükür çok emek sarfettik ve oldu Allah utandırmasın MAŞŞALAH.

 4. Ayberk Murat TAŞDEMİR

  Gözünüzü seveyim gelsin artık mpt55’ler, ne zaman gelecek. Alman artığı hk33lerden gına geldi , icra yayının kırılması bi dert dipçiği bi dert, tutukluğu bi dert .. Dünya da mekanik nişancılık kullanan kaç ordu kaldı bilmem ama silah üstü teçhizatlar daha fazla yaygınlaştırılmalı ve geliştirilmeli.. Eski silahlari kendi emek ve paramızı harcayarak biraz modernize etmeye çalışıyoruz. Lütfen tüm ordumuzu donatmak için acele edin.

 5. Ahmet

  Selamlar. 3D oyun sanatçısıyım ve şu an portfolyomda sergilemek üzere MPT 55 modelliyorum. Silah yeni olduğu için gerek resim gerek video olarak internette yeterli referansa ulaşamadım. Yine de ılaşabildiklerimle bitirmek üzereyim. Yine de silahın holografik sight, gez – göz, şarjör içi ve namlu altındaki kavrama aparatı gibi parçaların detaylı fotoları varsa bunlara nasıl ulaşabilirim?

 6. Mehmet kc

  Merhaba bombaatar muhımmatları ıle ılgılı kaynak edınmeye çalışıyorum bu konuda yardımcı olursanız sevınırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir