METEKSAN OKİS Otomatik Kalkış ve İniş Sistemi

Günümüzde modern orduların istihbarat, keşif, gözetleme ve hedef imhası amaçlarıyla yoğun olarak kullandıkları insansız hava araçlarının (İHA) iniş ve kalkışları için ilk kullanılan sistemler, operatör kontrollü manuel sistemlerdi. Bu nedenle İHA kayıplarının %50’si iniş kalkış sırasında yaşanmaktaydı. Bu kayıpları azaltmak amacıyla otomatik iniş kalkış sistemleri geliştirilmiştir. Otomatik iniş kalkış sistemleri için GPS/DGPS, lazer veya radar tabanlı çözümler üretilmiştir. Bunlardan ilki GPS uydularına bağımlılık, kolay karıştırılabilirlik ve güvenilirlik gibi dezavantajlara sahiptir. Lazer tabanlı çözümlerin ise hava şartlarına bağımlılık, dar hüzmeli ışınla hedef takibi yapma ve montaj zorlukları gibi problemleri bulunmaktadır. Bu olumsuzluklar ağırlığı düşük, kolaylıkla taşınabilir, her türlü hava şartında çalışabilen radar sistemleri ile aşılabilmektedir.

Meteksan tarafından geliştirilen ve milimetre dalga bandında çalışan otomatik iniş kalkış sistemi radarı, ihtiyaçları karşılamak için oldukça uygun bir çözümdür. OKİS Radarı, İHA’nın konumunu üç boyutlu (azimut, yükseliş ve mesafe) hassas bir şekilde tespit edecek ve İHA’yı iniş kalkış esnasında takip edebilecek yetenektedir. Sistem kötü hava koşullarında, gece ve gündüz durumlarında helikopter gibi insanlı hava araçlarının iniş kalkış yeteneğini arttırmak amacıyla da kullanılabilir.

Meteksan tarafından geliştirilen OKİS sistemi, İnsansız Hava Araçları’nın (İHA) otomatik kalkış ve inişlerini sağlıyor. OKİS, İHA’lar üzerinde yer alan transponder ve anten içeren hava birimi ile pistte konuşlu tek darbe sorgulama radarının bulunduğu yer birimi olmak üzere 2 ana bileşenden oluşuyor.Pist üzerinde yer alan ‘tek darbe sorgulama’ radarı, İHA’daki aracın takibini sağlayan transponder’ın anten yardımı ile yolladığı sinyalleri alıyor. Transponder, mesafe, yükseklik gibi bilgileri radara iletirken, radar bu bilgiler yardımı ile emniyetli kalkış ve iniş imkanı sunuyor.

METEKSAN OKİS Otomatik Kalkış İniş Sistemi Radarı
METEKSAN OKİS Otomatik Kalkış İniş Sistemi Radarı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code