M60TM Tankı Modernizasyonu

Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı Operasyonları sonrasında başlatılan FIRAT-M60T Projesi kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) elindeki M60T tankları çeşitli modifikasyon ve değişikliklerle modernize edilerek M60TM adını almıştır. Tank ve personelin güvenliğini üst seviyeye çıkaran sistemler sayesinde tankın savaş yeteneği de artırılmıştır.

M60TM Tankı Modernizasyonu kapsamında entegre edilen sistemler;

Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi (YAMGÖZ)

YAMGÖZ 360° Görüş Sistemi, özellikle tekerlekli, paletli zırhlı araçlar ve ana muharebe tankları için geliştirilmiş, yüksek performanslı gündüz ve gece görüş sistemidir. YAMGÖZ’de kullanıcı, termal veya gündüz yada iki görüntünün birleştiği füzyon görüntüsü üzerinden etrafındaki hareketleri tespit edebilir.

Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (SARP)

​​​​​​​​​​​​​ASELSAN SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi, 12.7mm Makinalı Tüfek, 7.62mm Makinalı Tüfek, 40mm Otomatik Bomba Atar gibi çeşitli kalibre silahları ile taktik kara araçlarında ve sabit tesislerde hava ve kara tehditlerine ve asimetrik tehditlere karşı etkilidir.

Teleskopik Periskop Sistemi (TEPES)

Sistem ile sütre gerisinde mevzide iken düşman unsurlarına görülmeden düşmanı tespit edip emniyetli şekilde gözetleme ve hedef tespiti yapabilmektedir. 20 kilometreye kadar lazer mesafe ölçümü, Termal ve TV görüntüsü alarak kaydetme, otomatik hedef takibi, geniş gözetleme imkanı, yükseltilebilir direkle 2,5 metre yüksekliğe ulaşabilir.

Tank Lazer Uyarı Sistemi (TLUS)

TLUS, Ana Muharebe Tankı ve zırhlı kara araçlarına, üzerine yönlendirilmiş lazer tehditlerini yüksek hassasiyetle ve kısa tepki süresi içinde algılayıp tespit ve teşhis etme, karşı tedbir sistemlerini harekete geçirme imkanı sağlayan bir sistemdir.

Pulat Aktif Koruma Sistemi

Fiziksel İmha (Hard-Kill) yeteneği ile PULAT, Anti-Tank Füze ve Mühimmatları platforma çarpmadan önce uygun zaman ve mesafe-de paralanarak tehlikeyi bertaraf eder.

İç Astar Koruma (SPALL LINER)

Tanka dışarıdan gelebilecek bir saldırıda şarapnel parçalarının etkisini azalttığı gibi araç içine gelişigüzel dağılmasını engeller.

Yardımcı Akım Sistemi (YAS)

Tank motoru çalıştırılmadığında veya araç bekleme halinde iken tank üzerindeki elektronik techizatı, atış kontrol ünitelerini çalıştıracak elektrik akımını sağlar.

 İklimlendirme Sistemi

Personelin muharebe şartlarının iyileştirilmesi ve olumsuz koşullardan (sıcak, soğuk vb.) etkilenmemesi içi geliştirilmiştir.

Güç Dağıtım Sistemi

Alt sistemlere, ihtiyaç duyulan gücün sağlanması, yüksek akım-ters voltaj koruması, yedek hatlar sayesinde geliştirmeye açık mimari sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code