Leopard 2A4 Zırh Modifikasyonu

Roketsan Leopard 2A4 tanklarına modüler T1 zırh sistemi ekleyerek anti-tank füzelerine karşı artı bir koruma sağlanmaktadır. Arazi (dayanıklılık ve atış) testlerini başarıyla tamamladı. 2020 Ekim-Kasım aylarında 2 tankla TSK’ne teslimatlara başlanacak.

Tankın yan etekleri ve alt ön kısmında ERA (Reaktif Zırh), üst kısmında Pasif Zırh (Kompozit Zırh) kullanılmıştır. Zırh modifikasyonlarıyla Tankın ağırlığı 55 tondan 62 tona çıktı ancak arazideki engel aşma ve mobilite testlerini başarıyla tamamladı. Zırh modifikasyonu sayesinde operasyon bölgelerinde kullanılabilecek tüm Anti-Tank füze ve RPG tarzı güdümsüz mühimmatlara karşı koruma sağlanabilmektedir. Tankta kullanılan modüler zırhın önemli bir özelliği de, hasar görmesi durumunda yenisi ile kısa sürede değiştirilebilecek olmasıdır. İlk aşamada 40 tankın güçlendirilmesi ve sonrasında bu sayının artırılması bekleniyor.

Leopard2A4 ERA Reaktif Zırh Modernizasyonu
ROKETSAN KOMPOZİT ZIRH (STANAG 45 69 LEVEL 4 – LEVEL 5 – LEVEL 6)

Pasif Kompozit Zırh; Kinetik ve çukur imlalı kimyasal mühimmatlara karşı kara, hava ve deniz platformlarında koruma sağlayan Bor-karbür/Alümina matrisli seramik tozlarından üretilen modern ve hafif bir zırh sistemidir.

ROKETSAN ERA REAKTİF ZIRH

ERA sistemi; tandem harp başlıklı tanksavar mühimmatına karşı koruma sağlıyor, ROKETSAN tarafından geliştirilen duyarsız patlayıcı kullanmakta, çevresel hasarı en aza indirgemekte, modüler tasarımı ile sökme ve yenileme işlemlerinde kolaylık sağlamakta, çeşitli zırhlı araçlara yararlanabilmekte ve kullanımı süresince bakım gerektirmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code