Kement Projesi

KEMENT Projesi

KEMENT Projesi, milli akıllı mühimmatlarda ve seyir füzelerinde kullanılmak üzere veri link terminali geliştirilmesine yönelik önemli bir teknoloji kazanım projesi olarak nitelendiriliyor. KEMENT Projesi ile keşif yapacak, gözetleyecek ve tehdit takip etmek için hava-hava ve hava-yer sistemleri arasında noktadan çok noktaya veriyi/görüntüyü aktarabilecek yetkinlikte bir veri link terminali üretim prototipinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Böylelikle ağ temelli harekâtın temelini oluşturan durumsal farkındalık yaratılacak. Karar vericilerin ağa dâhil olan tüm kaynaklardan gelen verileri değerlendirerek en uygun harekâtın planlanması ve hayata geçirilmesi mümkün olacak. KEMENT Projesi kapsamında geliştirilen veri bağı terminallerinin öncelikli olarak seyir füzelerinde ve F-16 uçaklarında kullanılması planlanıyor. Projenin tamamlanmasının ardından ise KEMENT veri bağı terminalleri, uzun mesafeden, elektronik harbe dayanıklı, yüksek hızlı taktik veri haberleşme ihtiyacı duyulan pek çok uygulama ve platformda kullanılabilecek bir yapıda olacak.

Seyir füzelerimizin taarruz gücünü, bekasını ve elastikiyetini arttırmak, hava-hava ve hava-yer sistemleri arasında noktadan çok noktaya veriyi/görüntüyü aktarabilme yetkinliğine sahip bir taktik veri bağı terminali prototipinin geliştirilmesini amaçlayan KEMENT Projesinde ön tasarım süreci  2016 yılında başarı ile tamamlandı.

1’inci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı, TÜBİTAK SAGE, Roketsan, TÜBİTAK BİLGEM ve Milsoft alt yükleniciliğinde, Meteksan Savunma tarafından yürütülen projenin ön tasarım aşamasında gerçekleştirilen 76 toplantı 600’den fazla işlem maddesi değerlendirmeye alındı. Bu kapsamda alt yükleniciler ile yakın koordinasyon gerektiren konulara özel çalışma grupları oluşturuldu. Projede süreç kritik tasarım ile devam edecek.

RF VERİ BAĞI VE SARMAL ANTEN

 

Ülke olarak geldiğimiz bu yetkinlik seviyesinin bir sonucu olarak, yüksek irtifa hava savunma sistemlerinde de uzun menzilli, yüksek veri hızlı (gerçek zamanlı/yakın gerçek zamanlı) ve güvenli veri bağları için hazırız.

KEMENT projesinin tamamlanmasından sonraki süreçlerde, geliştirdiğimiz taktik veri bağı terminalinin ihraç versiyonunu hazırlayarak, benzeri terminallere erişemeyen dost ve müttefik ülkelerde önemli ihracat potansiyeli yakalayacağımızı düşünüyoruz.

Meteksan “Türkiye’nin Veri Bağı Şirketi” olmak vizyonu ile çıktığı yolda yaptığı yatırımlar ve kazandığı bilgi birikimi neticesinde Dünya’da yüksek teknoloji içeren askeri haberleşme sistemleri geliştiren sayılı şirketler arasında yerini almış bulunuyor.

 

RF VERİ BAĞI VE SARMAL ANTEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code