Kazakhstan ASELSAN Engineering Ltd.Şti. (KAE)

Kazakhstan ASELSAN Engineering (KAE) Limited Sirketi, Şubat 2011’de kuruldu. KAE, Kazakistan askeri ve sivil kuruluşlarla bölge ülkelerinin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik elektro optik ve elektronik cihaz ve sistemleri, helikopter aviyonik ve zırhlı araçlarının modernizasyonu alanlarında faaliyette bulunuyor. Şirket ayrıca, bu sistemlerin her türlü platforma entegrasyonunu gerçekleştiriyor.

Üretilen ürünler Kazakistan Silahlı Kuvvetleri envanterine girme aşamasına geldi. Bunların başında Rus-T72B ve T72A tanklarına takılan KAE ürünleri geliyor. KAE bu tanklarda atış kontrol sistemlerini ve uzaktan kumandalı stabilize makinalı tüfek istasyonunu verirken T-72A’da görsel sistemleri tek başına T-72B’de bir Rus firmasıyla beraber üretiyor.

Kazak Savunma Bakanlığı dört adet T-72B prototipini deniyor. Denemeler sonrasında KAE uygulaması modernizasyon bekleyen 800 adet T-72 tankı için gündeme gelebilir.
Fabrikanın yılda 3 bin gece görüş cihazı, 1200 termal nişangah, 3 bin adet de gündüz görüş nişangahı üretme kapasitesi bulunuyor.

KAE sermayesinin yüzde 50’si Kazakistan Engineering şirketine, yüzde 49’u ASELSAN’a, yüzde 1’i de Türkiye’nin Savunma Sanayi Müsteşarlığına ait bulunuyor.

Kazakistan ASELSAN Engineering (KAE)
Kazakistan ASELSAN Engineering (KAE)
Kazakistan ASELSAN Engineering (KAE)
Kazakistan ASELSAN Engineering (KAE)
Kazakistan ASELSAN Engineering (KAE) T-72
Kazakistan ASELSAN Engineering (KAE) T-72

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enter Captcha Here : *

Reload Image