IIR Güdümlü Füze IIR-UMTAS

Roketsan tarafından öncelikli olarak taarruz helikopterinden kullanım için geliştirilen UMTAS bir tanksavar füze sistemidir. Üzerinde barındırdığı yüksek teknoloji ile modern savaş alanındaki tüm zırhlı tehditlere karşı etkilidir.

Halen geliştirilmekte olan Milli Atak helikopterinin (T-129) resmi tanksavar sistemi olarak tanımlanan UMTAS çeşitli platformlara (Helikopter, İHA, Kara Aracı, Sabit Platform, Hafif Saldırı Uçağı, Deniz Platformu) entegre edilebiliyor. Füze, taarruz helikopterlerinden ve kara araçlarından gece/gündüz atılabilmekte ve kullanılan harp başlığına göre, ana muharebe tankı, zırhlı personel taşıyıcı, kamyon, arazi aracı, hafif korugan, siper, bina ve alçak irtifa havada asılı kalan (hover yapan) helikopterler karşı kullanılabilmektedir.

Ürünün Öne Çıkan Özellikleri

  • UMTAS, Kızılötesi Arayıcı Başlık veya Lazer Arayıcı Başlık opsiyonları ile havadan yere veya yerden yere zırhlı hedeflere karşı kullanılan 8 km menzilli atış öncesi/atış sonrası kilitlenme ile at-unut/at-güncelle özelliğine sahip bir anti-tank füzesidir.

Temel Özellikler

  • Duyarsız Mühimmat (Seviye V)
  • Reaktif Zırhlara Karşı Etkili Tandem Harp Başlığı
  • Çeşitli Platformlara (Helikopter, İHA, Kara Aracı, Sabit Platform, Hafif Saldırı Uçağı, Deniz Platformu) Entegrasyon
  • IIR veya Lazer Arayıcı Başlık Opsiyonları
  • Atış Öncesi ve Atış Sonrası Kilitlenme
  • At-Unut/At-Güncelle Özelliği
  • Platform ile RF Veri Linki
  • Az Dumanlı Kompozit Yakıt Teknolojisi
  • NATO Stok Numarasına Sahip

Ürün Açıklaması

Roketsan tarafından öncelikli olarak taarruz helikopterinden kullanım için geliştirilen UMTAS bir tanksavar füze sistemidir. Üzerinde barındırdığı yüksek teknoloji ile modern savaş alanındaki tüm zırhlı tehditlere karşı etkilidir.

8 km azami menzil ve 500 m asgari menzile sahip UMTAS, gündüz-gece ve tüm hava koşullarında görev yapabilme özelliğine sahiptir.

At-unut ve at-güncelle kullanım modlarına sahip UMTAS, hedef güncelleme yeteneğinin sunduğu esneklik ile sutre arkasından atış, sutre arkasında gizlenmiş hedeflere atış, hassas vuruş noktası ayarlayabilme ve vuruş etkinliği değerlendirme imkanı sağlamakta olup sabit ve hareketli hedeflere karşı kullanılabilmektedir.

Halen geliştirilmekte olan Milli Atak helikopterinin (T-129) resmi tanksavar sistemi olarak tanımlanan UMTAS çeşitli platformlara (Helikopter, İHA, Kara Aracı, Sabit Platform, Hafif Saldırı Uçağı, Deniz Platformu) entegre edilebilmektedir.

UMTAS / L-UMTAS / MAM-L

Teknik Özellikler

Çap160 mm
Azami Menzil8 km
Asgari Menzil0,5 km
Ağırlık37,5 kg
Yakıt TipiHTPB Bazlı Az Dumanlı Kompozit Yakıt
Harp Başlığı TipiReaktif Korumalı Zırhlara Etkili Duyarsız Tandem Harp Başlığı
GüdümGörüntüleyici Kızılötesi (IIR) veya Lazer
Hedef TipleriAğır Zırhlı/Zırhlı Araçlar
PlatformlarHelikopterler (AH-1W, T-129 ATAK v.b.), İHA’lar, Kara Araçları, Hafif Saldırı Uçakları, Deniz Platformları ve Sabit Platformlar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code