Göktuğ Bozdoğan ve Gökdoğan Hava-Hava Füzesi

TÜBİTAK SAGE’nin geliştirme çalışmalarını sürdürdüğü GÖKTUĞ (Görüş Ötesi) füze ailesi ile Gökdoğan / Peregrine uzun menzilli (AR Güdümlü arayıcı başlık), Bozdoğan / Merlin Kısa menzilli (IIR Güdümlü arayıcı başlık) havadan havaya atılan füzeleri ilk kez IDEF fuarında sergilendi. Bu füzeler hava-hava türü (uçaktan uçağa atılan) ilk yerli tasarım füzeler olma özelliğini taşıyor.

Halen Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan AIM-120 AMRAAM ve AIM-9X Sidewinder füzesinin yerini alacak proje oldukça ileri bir gelişim düzeyine ulaşmıştır. Uzun menzilli ve radar güdümlü olarak tasarlanan füze çoklu algılama ve güdüm sistemine sahip olacak ve bazı özellikleri ile sınıfında Dünyanın en iyilerinden biri olacaktır. Halen çok fonksiyonlu arayıcı başlığı geliştirme aşamasındadır.

2019 sonunda kabul testlerini bitirilmesi hedeflenen Göktuğ füzesinin Varyant-2 (Bozdoğan / Merlin) füze modeli kullanıma alınacak ve F-16’lardaki “AIM-9X Sidewinder” füzesinin yerini alacak. Uzun menzilli olan Varyant-1 (Gökdoğan / Peregrine) füzesi ise yerli savaş uçağı TF-X ile birlikte kullanıma sunulacak.

GÖKTUĞ BOZDOĞAN VE GÖKDOĞAN HAVA-HAVA FÜZESİ

Göktuğ Gökdoğan / Peregrine Uzun Menzilli RF Güdümlü Hava-Hava Füzesi

Halen Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan AIM-120 AMRAAM füzesinin yerini alacak proje oldukça ileri bir gelişim düzeyine ulaşmıştır. Uzun menzilli ve radar güdümlü olarak tasarlanan füze çoklu algılama ve güdüm sistemine sahip olacak ve bazı özellikleri ile sınıfında Dünyanın en iyilerinden biri olacaktır. Halen çok fonksiyonlu arayıcı başlığı geliştirme aşamasındadır.

Göktuğ Bozdoğan / Merlin Kısa/Orta Menzilli IIR Güdümlü Hava-Hava Füzesi

Bozdoğan / Merlin füzesi, Türk Hava Kuvvetlerinin halen kullanımında olan kızılötesi güdümlü AIM-9 Sidewinder füzesinin yerini alacak, kısa/orta menzilli bir hava-hava füzesidir. Füze IRIS-T gövde yapısını kullanan, Hisar-A ve Hisar-O da kullanılan Aselsan IIR arayıcı başlığını kullanacaktır. Füzenin envantere girmesi, Hisar programı tarafından Aselsan tarafından geliştirilmekte olan IIR başlığın tamamlanmasının ardından çok kısa bir sürede gerçekleşebilecek durumdadır.

TÜBİTAK FÜZE VE MÜHİMMAT AİLESİ / GÖKTUĞ VE ŞAHİN HAVA-HAVA FÜZESİ

Türk savunma sanayi devlerinin ilk kez duyurduğu son teknoloji ürünler Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının (TSKGV) yönetim ve sorumluluğunda 13’üncüsü düzenlenecek olan IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarında sahne alacak.

Birçok firmadan peş peşe gelen duyurulardan sonra TÜBİTAK SAGE’de merakla beklenen ‘Havadan-Havaya Füze Ailesi’nin görselini paylaştı. TUBİTAK SAGE’nin IDEF’17 için hazırladığı davetiyelerin üzerinde füzelerin görseli yer aldı.

Milli muharip uçak geliştirilmesi ( TF-X ) Projesi ile birlikte ,onun tamamlayıcısı olarak hava- hava maksatlı uzun menzil ( RF) güdümlü ve kısa menzil li görüntüleyici kızılötesi (llR)güdümlü füzelerin Türkiye’de üretilmesine yönelik milli hava-hava füzesi geliştirme projesi başlatılmıştı!!

Göktuğ (Görüş Ötesi) Gökdoğan / Peregrine Uzun menzilli Hava-Hava füzesi arayıcı başlık radarı

Bu çerçevede gizli olarak yürütülen çalışmalarda TÜBİTAK- SAGE,Roketsan ve Aselsan gibi firmaların görev aldıkları değerlendirilmekteydi.20 Mart 2015 günü Aselsan gölbaşı yerleşkesinde düzenlenen basın sohbet toplantısında Aselsan genel müdürü EKEN , yaptığı sunumda Atmaca ve Göktuğ projeleri için arayıcı başlık radarları geliştirdiklerini ifade etmiş. Genel müdür yardımcısı ve radar ve EH sistemleri ( REHİS) Sektör başkanı Oğuz ŞENER ise konuya ilişkin bir sorumuza cevaben Göktuğ havadan- havaya füze sisteminde kullanılacak RF arayıcı başlığın henüz tasarım fazında olduğunu ve Atmaca’ da kullanılan başlık ile farklı teknik özelliklere/ isterlere sahip olduğunu söyledi. Görüş menzili ötesi ( BVR) vuruş kabiliyetli aktif radar güdümlü Göktuğ füzesinde kullanılacak RF arayıcı başlığın 2018’e kadar geliştirilmesi ve testler için hazır edilmesi bekleniyor.

Kaynak; SH dergisi.

6 thoughts on “Göktuğ Bozdoğan ve Gökdoğan Hava-Hava Füzesi

  1. tf-x te kullanılacaksa önümüzdeki 50 yıl kullanılmayacak demektir..ayrıca bu füzelerin yüzde kaçı yerli..yoksa bütün yerli diye millete yutturulan diğer füzeler ve silahlar gibi bunlarda montajmı ??

    1. Bazı şeylere vakıf olmayabilirsiniz, ilgi alanınızda olmayabilir, ancak böyle olması sizin yapılan bu çalışmalara çamur atmanızı veya yanlış bilgiler vermenizi gerektirmez!

  2. Hız şimdi daha önem kazandı, çok hızlı ve uzun menzilli olması önemli birde hava hava ile yerden havaya gemiden karaya ve karadan karaya hepsi çok yönlü ve bir arada geliştirilip çok fonksiyon katıp az masraf daha doğrusu kaliteli hızlı bir konsept zaten argeler bunu tasarlarlar düşünün ki 5 fabrikanız var ama 50 fabrikanın yaptığı çeşitliliği sadece 5 fabrikadan alıyorsunuz ama en önemlilerden birisi lazeri 5 km irtifa ile her şeyi vurabiliriz bu arada radarlar önemli birde koralın atılan bütün elektronik füzeleri heflerini tam kontröllü hedeflerini değiştirdiğini

  3. sayin milli savunma havadan havaya füzelerde 100 km menzile ulaşırken neden karadan havaya füzelerde bu menzile ve irtifaya ulaşamıyoruz, kaldıki ilk testleri karadan havaya yapıldı ve bunlar ilk ateşlemeleri kapsülle (katı yakıt) ile yapıldıklarında daha uzun menzile ulaşabilir ve uzun menzilli hava savunma sistemleri için (dış ülekerdeki üstlerimiz ve müttefiklerimiz) bize kısa zamanlı çözüm olabilir. acaba motor gibi ithal ettiğimiz parçalar için amacının dışında kullanılmaması gibi şartlarmı bize dayatılıyor? not:(yemende bir sudi uçağı karadan atılan bu tip bir füze ile vurulmuştu)

    1. Çoktandır merak ettiğim bir konu buydu. Norveç bunun bir versiyonunu geçenlerde sonuçlandırıp envanterine kattı. Hava-hava füzesini kara konuşlu olarak kullanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enter Captcha Here : *

Reload Image