FNSS Silah Taşıyıcı Araç Projesi

FNSS Silah Taşıyıcı Araç Projesi

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), 27 Haziran 2016 tarihinde FNSS ile Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi Sözleşmesi’ni imzaladı. Yapılan anlaşmayla 184 adet paletli, 76 adet tekerlikli toplamda 260 adet araç ve tanksavar sistemi tedarik edilecektir.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK)’nın envanterinde bulunan ve yurtiçinde geliştirilmiş olan tanksavar füzelerinin, muharebe etkinliğini arttıracak şekilde, projeye özel geliştirilecek tanksavar kuleleri ile zırhlı araçlara entegre edilmesi gerçekleştirilecek.

Proje ile paletli ve tekerlekli tipte, toplam 260 adet tanksavar sistemi tedarik edilecek. Modern atış ve komuta kontrol yeteneklerine sahip olarak geliştirilecek olan tanksavar silah sistemi kuleleri, atışa hazır tanksavar füzesinin yanı sıra, 7.62 mm makinalı tüfek ile teçhiz edilecek.

FNSS, KAPLAN araç ailesinin en hafif üyesini, STA projesi kapsamında paletli tip olarak, PARS 4×4 aracını ise tekerlekli tip tanksavar aracı olarak üretmeyi planlanıyor.

STA projesi kapsamında geliştirilecek olan amfibi özellikteki paletli ve tekerlekli araçlar, balistik ve mayın korumasına sahip olacak, zırhlı birliklerle ortak harekât icra edebilecek, modüler mekanik ve elektronik altyapıları ile ilerde doğabilecek ihtiyaçlara çabuk uyum sağlayabilecek.

Bu projede geliştirilen sistemlerin, tasarım, geliştirme faaliyetleri ve prototip kalifikasyon süreçleri 2018 yılında tamamlanacak ve takip eden 2 yıl içerisinde, 260 adet STA sistemi KKK envanterine girecek.

Amaç : Proje kapsamında, KKK envanterinde bulunan yeni nesil tanksavar silahları ile SSM tarafından Orta Menzilli Tanksavar Silahı (OMTAS) Projesi kapsamında tedarik edilecek olan OMTAS’ların Araç üzerinde kullanımını sağlayabilmek için gerek duyulan Silah Taşıyıcı Araç (STA)’ların yurtiçi imkanlarla geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Kapsam : Proje ile envanterinde orta menzilli tanksavar silahı bulunan / tedarik edilmesi planlanan birliklerin muharebe etkinliklerini arttıracak tekerlekli ve paletli tip STA’ların tedariki amaçlanmaktadır. Tedariki planlanan 260 adet STA’nın 184 adedi paletli tipte, 76 adedi tekerlekli tipte olacaktır.

FNSS PARS 4X4 STA (SİLAH TAŞIYICI ARAÇ)
FNSS KAPLAN STA (SİLAH TAŞIYICI ARAÇ)
PARS 4X4 STA (SİLAH TAŞIYICI ARAÇ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code