EJDERHA Sarfedilebilir Yüksek Gerilim Bombası (EMP)

27 Mayıs 2017 | millisavunma | Elektronik Sistemler, Silah Sistemleri | 3 yorum

ASELSAN EJDERHA Sarfedilebilir HPEM Sistemi Lançer ile Atılabilir Yüksek Gerilim Bombası

EJDERHA Yüksek Güçlü Elektromanyetik (HPEM: High Power Electromagnetics) Sistemi ailesi, belirli frekanslarda çok yüksek güçlü elektromanyetik alanlar üreterek, özel tasarımlı antenleriyle bu alanları hedef elektronik devrelerin/cihazların üzerine yöneltilir. Sistemin bu cihazlar üzerinde bastırma, erken patlatma, denetleyicinin sınıflanması,kilitlenme,çalışmanın durması ve devre elemanlarının kalıcı hasar görmesi gibi etkileri vardır.

Sarfedilebilir HPEM sistemi, lançer ile atılabilir bir Yüksek Gerilim Bombasıdır. Yüksek gerilim bombası yüksek frekans ve yüksek güçlü elektromanyetik dalgalar oluşturarak, çok kısa zamanlarda (nanosaniye mertebesi) çok yüksek enerjileri açığa çıkartır.

EJDERHA Sarfedilebilir HPEM Sistemi Lançer ile Atılabilir Yüksek Gerilim Bombası

ASELSAN EJDERHA Sarfedilebilir HPEM Sisteminin kullanım amacı; baskın ve operasyonlarda bina içi, duvar arkası bariyer arkası gibi fiziksel ve elektromanyetik müdahalenin mümkün veya güvenilir olmadığı durumlarda, düşman unsurlarının bulunduğu bölgeye Yüksek Gerilim Bombası atılması ile hedef bölgedeki elektronik devrelerin ve cihazların etkisiz hale getirilmesi sağlanmaktadır.

HPEM in Yüksek Gerilim Bombası, çarpma veya zaman ayarlı olarak kullanılabilmektedir.

Teknik Özellikler

 • Kullanım öncesi Şarj : <30 sn
 • Etki Alanı : 10 m yarıçapında (EMP etkisi)
 • Lançer fırlatma : 25 m
 • Ağırlık : <2 kg

EJDERHA Sarfedilebilir HPEM Sistemi Lançer ile Atılabilir Yüksek Gerilim Bombası Lançeri

3 thoughts on “EJDERHA Sarfedilebilir Yüksek Gerilim Bombası (EMP)

 1. Ömer Faruk Alim

  Türkiyemizin EMP türünde bir cihaz yaptığını bilmiyordum. Ama düşündüğüm kadarıyla 10m yarıcapi bir E-Bomb un nukleer fuzeden dahi daha büyük bir tehdit oluşturması bakımından çok cılız kalıyor. Keşke bir eyaletin karartilmasini saglayacak derecelere kadar üzerine dusulen bir konu olsa.

  1. millisavunma Post author

   Özellikle “Meskun Mahal” operasyonlarında EYP’lare karşı çok etkili olacaktır. Tabiki daha gelişmiş, daha etkili sistemlerde yapılmalı.

   1. Ömer Faruk Alim

    Umarım ki böylesine güçlü ve gelecek vaat eden bir teknoloji çok daha etkin biçimde kullanılır ülkemizde de.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir