EJDERHA Sarfedilebilir Yüksek Gerilim Bombası (EMP)

ASELSAN EJDERHA Sarfedilebilir HPEM Sistemi Lançer ile Atılabilir Yüksek Gerilim Bombası

EJDERHA Yüksek Güçlü Elektromanyetik (HPEM: High Power Electromagnetics) Sistemi ailesi, belirli frekanslarda çok yüksek güçlü elektromanyetik alanlar üreterek, özel tasarımlı antenleriyle bu alanları hedef elektronik devrelerin/cihazların üzerine yöneltilir. Sistemin bu cihazlar üzerinde bastırma, erken patlatma, denetleyicinin sınıflanması,kilitlenme,çalışmanın durması ve devre elemanlarının kalıcı hasar görmesi gibi etkileri vardır.

Sarfedilebilir HPEM sistemi, lançer ile atılabilir bir Yüksek Gerilim Bombasıdır. Yüksek gerilim bombası yüksek frekans ve yüksek güçlü elektromanyetik dalgalar oluşturarak, çok kısa zamanlarda (nanosaniye mertebesi) çok yüksek enerjileri açığa çıkartır.

EJDERHA Sarfedilebilir HPEM Sistemi Lançer ile Atılabilir Yüksek Gerilim Bombası

ASELSAN EJDERHA Sarfedilebilir HPEM Sisteminin kullanım amacı; baskın ve operasyonlarda bina içi, duvar arkası bariyer arkası gibi fiziksel ve elektromanyetik müdahalenin mümkün veya güvenilir olmadığı durumlarda, düşman unsurlarının bulunduğu bölgeye Yüksek Gerilim Bombası atılması ile hedef bölgedeki elektronik devrelerin ve cihazların etkisiz hale getirilmesi sağlanmaktadır.

HPEM in Yüksek Gerilim Bombası, çarpma veya zaman ayarlı olarak kullanılabilmektedir.

Teknik Özellikler

 • Kullanım öncesi Şarj : <30 sn
 • Etki Alanı : 10 m yarıçapında (EMP etkisi)
 • Lançer fırlatma : 25 m
 • Ağırlık : <2 kg

EJDERHA Sarfedilebilir HPEM Sistemi Lançer ile Atılabilir Yüksek Gerilim Bombası Lançeri

1082
-
100%
Oylama : 1
5 yorumlar
  Cevapla
 1. Ömer Faruk Alim / 15 Aralık 2017

  Türkiyemizin EMP türünde bir cihaz yaptığını bilmiyordum. Ama düşündüğüm kadarıyla 10m yarıcapi bir E-Bomb un nukleer fuzeden dahi daha büyük bir tehdit oluşturması bakımından çok cılız kalıyor. Keşke bir eyaletin karartilmasini saglayacak derecelere kadar üzerine dusulen bir konu olsa.

  • Cevapla
  • millisavunma / 15 Aralık 2017

   Özellikle “Meskun Mahal” operasyonlarında EYP’lare karşı çok etkili olacaktır. Tabiki daha gelişmiş, daha etkili sistemlerde yapılmalı.

   • Cevapla
   • Ömer Faruk Alim / 15 Aralık 2017

    Umarım ki böylesine güçlü ve gelecek vaat eden bir teknoloji çok daha etkin biçimde kullanılır ülkemizde de.

   • Cevapla
   • Gökhan / 13 Mart 2018

    Bu nükleer füzelere veya uçaktan atılacak atom bombalarına karşı bi savunmamız varmı yani böyle bi dehtidin karadeniz üzerinden geldiğini düşünelim eyer bizim attigim akıllı füzeyi bi şekilde atlattigini düşünürsek gibi bu olmicak anlamına gelmez küçük çaplı bizde bir atom füzesini patlatirsak havada ihma edilmesi nerdeyse 100/% olacaktır diye düşünüyorum belki sizler kadar okumuş zeki insanlar olmasamda benimde bi fikrim var (Halkın sesi)

  Cevapla
 2. Emirhan Soylu / 25 Ağustos 2019

  Eğer bu EMP tarzı silahın etki alanını yükseltebilirsek katil robotların korkunç gücünü devre dışı bırakarak karşı tarafa ağır bir yenilgi elde ettirebiliriz.

Bir cevap yazın

Enter Captcha Here : *

Reload Image