EHPOD Elektronik Harp Podu

EHPOD

F-16 Uçağı Kendini Koruma Amaçlı Elektronik Harp Podu Sistemi

Elektronik Karşı Tedbir (EKT) sistemleri radarları karıştırmak veya yanıltmak için kullanılır. Radar ekranında çok sayıda sahte hedef oluşturabilir, gerçek hedefleri gizleyebilir ya da rastgele hareket ettirebilir. Uçakların güdümlü füzelere karşı etkin korunmasını sağlar. Çoğu ülkenin hava kuvvetleri EKT sistemlerini düşman ortamda saldırılara karşı kullanmaktadır.

EHPOD, Radar İkaz Alıcısı (RİA) ve EKT alt sistemlerini içerecek ve kendi başına görev yapabilecek bir kendini koruma sistemi olarak geliştirilmektedir. RİA alt sistemi radar sistemlerinin yayınlarını poda yerleştirilmiş çoklu geniş bant antenlerle tespit eder. RİA alt sistemi frekans bandını periyodik olarak tarar ve alınan sinyallerin frekans, darbe, genişliği, yön ve darbe tekrarlama aralığı gibi parametrelerini belirler. Bu ölçümler kullanılarak sinyaller ayrıştırılır ve yayın tipi belirlenir. Diğer yandan EKT alt sistemi geniş anlık bant genişliği ve Sayısal RF hafıza kabiliyetine sahiptir. Göreve özel tehditler ve EKT teknikleri tehdit analizinin çıktılarına göre sisteme programlanabilir.

Sistem geniş çaplı tehditleri ve teşhis için tasarlanmış olup EKT alt sistemi ve onunla koordineli olacak şekilde Karşı Tedbir Salma Sistemi ile bulunduğu platformu tehditlere karşı korumaktadır.

TÜBİTAK BİLGEM’in çalışmalarına 2014 yılında başladığı EHPOD’un, F-16 Uçağına entegrasyon çalışmalarının 2o18’de yapılması ve uçuş testlerinin 2o19 yılında icra edilmesi hedeflenmiştir.

Tübitak Elektronik Harp Podu’nun (EHPOD) uçak başına maliyeti yaklaşık 2 milyon USD, projenin geliştirme ve prototip üretim maliyetinin ise 135 milyon TL mertebesinde gerçekleşmesi öngörülmüştür.

Genel Özellikler:

 • RİA ve EKT alt sistemleri birlikte
 • Geniş bant operasyon
 • Aynı anda çok sayıda tehdide angajman
 • Yüksek çıkış gücü
 • Yüksek hassasiyette yön bulma
 • Dar ve geniş bant Radar İkaz Alıcı

EHPOD F-16 Uçağı Kendini Koruma Amaçlı Elektronik Harp Podu Sistemi

 

RADAR KARIŞTIRMA

987
-
100%
Oylama : 5
3 yorumlar
  Cevapla
 1. Sami / 14 Nisan 2018

  Radar ikaz alıcısı olmadan uçan F16 Block50 lerimize ne zaman entegre edilmiş olur?

  • Cevapla
  • Sami / 15 Nisan 2018

   Aselsanın BAE systemsa ait RİA üretimi iptal olucak mı?

  Cevapla
 2. Abuz / 11 Ağustos 2018

  Aslında bu podun içini SOM füzesine doldurup raytheon MALD gibi bir sahte hedef ve karıştırma füzesi yapıp sam lara karşı çok etkili bir sisteme dönüştürebiliriz.

Bir cevap yazın

Enter Captcha Here : *

Reload Image