Cirit Füzesi Atış Testleri

Roketsan tarafından tasarlanan 2.75” Lazer Güdümlü CİRİT füzesi, ucuz ve hassasiyeti düşük güdümsüz roketler ile yüksek maliyetli güdümlü Anti-Tank füzeleri arasındaki boşluğu doldurmak amacıyla tasarlanmıştır.

CİRİT, Roketsan tarafından geliştirilmiş olan standart CİRİT POD’undan ve Akıllı POD’dan atılabilmektedir. Akıllı POD, sahip olduğu platform ile iki yönlü veri iletişimi ve envanter bilgisi sağlama özellikleri ile CİRİT füzesinin etkinliğini artırmaktadır. CİRİT, yükleme ve boşaltmayı kolaylaştıran tüp komplesi içerisindedir.

CİRİT, aerodinamik yapısı ve kompozit katı yakıtlı motoru sayesinde, klasik 2.75” füzelere göre, 8 km ile sınıfının en uzun menziline sahiptir.

Ayrıca CİRİT füzesi çok maksatlı (Zırh Delici, Anti-Personel ve Yangın Çıkarıcı 2.75” Lazer Güdümlü CİRİT füzesi 2.75” Lazer Güdümlü CİRİT füzesi) harp başlığı ile birlikte yüksek infilaklı harp başlığı opsiyonlarına sahiptir.

Halen geliştirilmekte olan Milli Atak Helikopterinin (T-129) resmi füze sistemi olarak tanımlanan CİRİT sistemi çeşitli platformlara (Helikopter, İHA, Kara Aracı, Sabit Platform, Hafif Saldırı Uçağı, Deniz Platformu) entegre edilebilmektedir.

Teknik Özellikler
Çap 2.75″ (70 mm)
Azami Menzil 8 km
Asgari Menzil 1,5 km
Ağırlık 15 kg (Tüp Komplesi Hariç)
Yakıt Tipi HTPB Bazlı Az Dumanlı Kompozit Yakıt
Harp Başlığı Tipi Çok Maksatlı Başlık, Zırh Delici, Personel, Yangın Çıkarıcı
Harp Başlığı Tipi Yüksek İnfilaklı Başlık
Güdüm MEMS-AÖB ile Ara Safha Güdüm
Güdüm Yarı Aktif LAZER Arayıcı Başlık ile Terminal Güdüm
Hedef Tipleri Hafif Zırhlı/Zırhsız Araçlar, Silahlı Birlikler ve Sığınaklar
Platformlar Helikopterler (AH-1W, T-129 ATAK v.b.), İHA’lar, Kara Araçları, Hafif Saldırı Uçakları, Deniz Platformları ve Sabit Platformlar

 

Roketsan Cirit
Roketsan Cirit
Cirit Füzesi
Cirit Füzesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code