Ateş Serbest Tatbikatı 2015

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın “Ateş Serbest-2015” tatbikatı Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesinin katılımıyla Polatlı’da gerçekleştirildi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığının envanterindeki birçok silahın yanı sıra milli üretim T-129 Atak Taarruz Helikopteri, milli piyade tüfeği ve Fırtına Obüsü’nün de atış yaptığı tatbikat, hedeflerin tam isabetle vurulmasıyla tamamlandı.

Subay ve astsubay kursiyerlere envanterdeki silah ve sistemleri tanıtmak ve bunların ateş gücü ile hedefteki etkisini göstermek amacıyla düzenlenen Ateş Serbest-2015 Tatbikatı’nın, komuta kademesinin katıldığı “Seçkin Gözlemci Günü”, Ankara’ın Polatlı ilçesi Acıkır mevkisindeki General Nahit Şenoğul Atış ve Tatbikat Alanı’nda yapıldı.

Tatbikatta Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine yakın zamanda giren ve milli imkanlarla üretilen T-129 Atak Taarruz Helikopteri, milli piyade tüfeği ve Fırtına Obüsü’nün yanı sıra Biksi makineli tüfek, Kanas ve Accuracy keskin nişancı tüfekleri, Kornet ve Tow tanksavar silahları, çeşitli ebatlardaki havanlar, hava savunma silahları, Leopard tankları, Süper Kobra ve Sikorsky helikopterleri, Zıpkın ve Atılgan füzeleri ile mini insansız hava araçları da kullanıldı.

Hedefler ilk olarak Kobra helikopterlerince vurulurken ardından Süper Kobra ve milli üretim Atak Taarruz Helikopterleri alana geldi. Atak helikopterinin yer tespitinin ardından Süper Kobra tarafından milli üretim “cirit” füzesi atıldı. Daha sonra Kobra, Süper Kobra ve Atak helikopterleri birlikte hedefleri imha etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code