ALKAR Otomatik Havan Silah Sistemi

5 Aralık 2017 | millisavunma | Silah Sistemleri | 4 yorum

ALKAR Otomatik Havan Silah Sistemi

ASELSAN tarafından geliştirilen “ALKAR Otomatik Havan Silah Sistemi” kalifikasyon testlerini başarıyla tamamlandı. Tekerlekli ve paletli araçlarda kullanılabilen #ALKAR, hedefe otomatik yönlenerek  360 derece ateş etme yeteneğine sahip modern bir otomatik havan silah sistemidir.

ALKAR Otomatik Havan Silah Sistemi

Özgün sistem tasarımı ve entegrasyonu yaklaşımıyla çeşitli platformlarda kullanılabilen silah sistemleri geliştirerek üreten ve bunlar için lojistik destek sağlayan ASELSAN, güncel ihtiyaçlar doğrultusunda yenilikçi ürünlere imza atıyor.

ALKAR, araçlara monte edilerek ya da sabit olarak üstlerde kullanılabilen, 360 derece ateş etme yeteneğine sahip modern bir otomatik havan silah sistemi olarak ASELSAN tarafından yerli ve milli olarak üretildi.

Sistem, Kara Kuvvetleri Komutanlığının ASELSAN tarafından geliştirilen Ateş Destek Komuta Kontrol Sistemi ADOP-2000 ile entegre görev yapabiliyor.

ALKAR Otomatik Havan Silah Sistemi

Hedefte tam isabet

ALKAR’ın namlusu hedefe milyem hassasiyetle otomatik yönleniyor. Merminin havada yol alacağı her santim hesaplanarak hedefte tam isabet sağlanıyor. ALKAR, haritadan komutanın seçtiği noktalara anında yönlenerek hedefler ateş altına alınıyor.

ALKAR’da mermi namluya otomatik yükleniyor, gelişmiş hızı ve hassas elektro-mekanik taret sistemiyle namlu 360 derece dönebiliyor, sistem yüksek namlu açılarda atış yapabiliyor. Tüm bunlar geniş bir etki alanı sağlarken üç havanın yaptığı etkiyi ALKAR’ın tek başına yapabilmesini sağlıyor.

ASELSAN tarafından yerli ve özgün geliştirilen geri tepme mekanizması sayesinde atış sırasında oluşan basınç en aza indiriliyor. Bu özellik havan silah sisteminin tekerlekli ve paletli farklı araçlarda kullanımını sağlıyor.

Sistem, gece-gündüz koşullarında, her türlü̈ arazi ve hava şartlarında kullanım için tasarlandı. Önemli kalifikasyon testlerini başarıyla tamamlayan ALKAR, göreve çıkmak için gün sayıyor.

 

Aselsan AHS-120 120 mm Havan Sistemi Özellikleri

120 mm Havan Topu(Kullanıcı İsteği Doğrultusunda Yivli veya Yivsiz Setsiz Olabilmektedir)
Menzil 8 km (Standart Mühimmat)
Dakikadaki Atış Sayısı 8-10 Adet Mühimmat
Depolanabilen Havan Mühimmatı 60 Adet

Paletli Araç Monteli ALKAR Otomatik Havan Silah Sistemi

ALKAR Otomatik Havan Silah Sistemi Atış ve Kalifikasyon Testleri

4 thoughts on “ALKAR Otomatik Havan Silah Sistemi

  1. kemal

    mermi namluya otomatik yükleniyor ve dakikada 8-10 adet atabiliyor. Nedir sıkıntı?Niçin dakikada daha fazla atamıyor? Gönül ister ki saniyede 1 atsın. Sonra c130 a entegre et. Uçaktan(evet uçaktan) kullanabilir hale getir.

  2. cc

    bence paletli araca montajı yerine tekerlekli yere sağlam basan bir araca monte edilmeli.. daha kullanışlı ve fonksyonel olur bu şekilde hantal ve yavaş kalıyor.. Azerbeycan israilden benzerini satın aldı.. gerekirse incelenmeli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir